Zápisník cestovatelky: Julie Urbišová & New Orleans

V roce 2007 přijela jako studentka na výměnný pobyt a už zůstala. Novinářka Julie Urbišová teď o městě vydává knihu Doma v Nola a píše stejnojmenný blog.

Foto: Shutterstock

Co čekat

Mix francouzských a španělských vlivů i odkaz přistěhovalců z celého světa. Výsledkem je spousta festivalů, skvělé restaurace a prostředí, v němž se každý cítí vítaný. Město leží na místě ohrožovaném hurikány, záplavami i tropickými nemocemi, ale místní se naučili využívat svého času naplno. Jezdí se sem odpočívat i slavit.

Foto: archiv Julie Urbišové

Co musíte vidět

Vyrazte na procházku do Francouzské čtvrti a jejích starých uliček s galeriemi
a kavárnami nebo kolem pomalého Mississippi. Krásné jsou staré hřbitovy a parky. V City Parku stojí Muzeum umění i nádherná Sculpture Garden, zahrada se sochami. V Cafe du Monde si dejte tradiční koblížky Beignets. Úžasný je karneval Mardi Gras, kdy se lidé baví v ulicích v kostýmech za stovky dolarů celé dva týdny.

Foto: Shutterstock

Kavárny & kluby

Má oblíbená kavárna v centru je Cafe Envie v ulici Decatur. Má nejlepší kávu ve městě a artové prostředí. Zážitek je i oběd v restauraci Commander’s Palace. Chodí se sem hlavně na jejich vyhlášenou želví polévku. Večer zajděte na Frenchmen Street, kde je jeden jazzový klub vedle druhého. Místo hotelu se ubytujte přes Airbnb, třeba ve čtvrti Marigny nebo Mid City.

Foto: Airbnb

Kam na výlet

Celá Lousiana je kouzelná díky divoké přírodě – bažinám, močálům, rozlehlým jezerům, ale i plantážím, které od města leží asi hodinu autem. Nejkrásnější je Oak Alley Plantation a Whitney Plantation se proměnila v muzeum otroctví. Nedaleko se také natáčel film Nespoutaný Django.

Čtěte dál