Za uměním z pláže: Tipy na prázdninové art-výlety

Na letních cestách se najde i čas na trochu kultury. Tady jsou ty nejzajímavější tipy Harper’s Bazaaru.

Abú Zabí
Foto: archiv Louvre Abu Dhabi

Louvre Abu Dhabi

Stálá expozice

Jeden Louvre mají v Paříži, ten druhý… ano, tušíte správně, v Abú Zabí. Budova je to mimořádná nejen svou sbírkou starodávného i současného umění, ale i svou podobou, kterou navrhl světoznámý architekt Jean Nouvel. Od poloviny září tu bude vystaven i obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho, který se loni stal s cenou 450 milionů dolarů vůbec nejdražším vydraženým obrazem v historii.

 

Palma de Mallorca
Foto: archiv Miró Mallorca Fundació

Miró Mallorca Fundació

Stálá expozice

Že na dovolené na Mallorce přece nebudete lézt do muzea? Byla by to chyba! Uniklo by vám totiž muzeum katalánského umělce Joana Miró. Ten se sice narodil v Barceloně, ale z Mallorky pocházela jeho matka a on sám tu i zemřel. Místní muzeum shromažďuje sedm tisíc artefaktů, kterému mu věnoval sám umělec. Jsou mezi nimi nejen malby a kresby, ale i sochy a tisky známého tvůrce. Prohlédnout si můžete i samotné studio, kde umělec tvořil, jenž je samo o sobě architektonickým skvostem.

Budapešť
Foto: archiv Maďarská národní galerie

Frida Kahlo - Maďarská národní galerie

Do 4. Listopadu 2018

Alespoň podle množství výstav se zdá, že tento rok patří mexické umělkyni Fridě Kahlo od jejíž smrti uběhlo v červenci 64 let. Jedna právě probíhá v londýnském Victoria & Albert Museum, ale pokud se vám nechce cestovat mimo kontinent, podobně intenzivní zážitek vám nabídne i budapešťská Národní galerie. Právě tam je až do začátku listopadu k vidění výběr třiceti zásadních děl malířky, v jejíž tvorbě se odráží nejen sociální a společenské změny, ale především její dramatický osobní život a pošramocené zdraví. A pak si můžete hupsnout do lázní.

Čtěte dál