Za sněhem se skandinávským filmem

Od 9. do 12. ledna se v českých kinech koná přehlídka současných skandinávských filmů.

Foto: archiv SCANDI

Když nesněží u nás, musíme si za sněhem dojít na sever. To všechno ale můžeme zvládnout z pohodlí našich kin. Ve čtvrtek totiž už po šesté odstartuje ve vybraných českých kinech přehlídka současných severských filmů SCANDI.

Myslíte, že chladná severská kinematografie není nic pro vás? Na festivalu si ale letos každý přijde na své. S filmovými premiérami budete moci cestovat do všemožných období a nejrůznějších koutů Skandinávie.

Foto: archiv distributora V Mariině ráji

Až za atraktivní fasádu nebezpečné sekty vás nechá nahlédnout film V Mariině ráji (2019), který vám také umožní prozkoumat 20. léta ve Finsku. Do 40. a 90. let se můžete střídavě vracet se snímkem Jít krást koně (2019) o muži žijícím na samotě, který se nemůže vymanit z pout minulosti. Zpátky do roku 2008 vás vezme napínavý thriller Dokonalý pacient (2019) o největším právním skandálu ve švédské historii. A o současnosti se něco nového dozvíte v dokumentu Pěkně tučná sebeláska (2019), který sleduje aktivistky „tlustého“ hnutí, rozhodnuté nestydět se za své tělo.

Foto: archiv distribtora Čtverec

Odlehčenější atmosféru nabídne výběr z repertoáru skandinávských komedií, kde si můžete vybrat mezi rodinnými problémy (O kuřatech a lidech, 2015), egoismem kurátora prestižního muzea moderního umění (Čtverec, 2017) nebo nepovedenou vánoční sešlostí (Svátky klidu a míru, 2018).

Foto: archiv distributora Persona

Festival také nabídne hned trojici filmů od švédského filmového velikána Ingmara Bergmana. Do kin se dostane jeho umělecké dílo, Vatikánem zařazené na seznam nejvýznamnějších filmů, Sedmá pečeť (1957), také psychologický snímek, jenž je portrétem stárnoucí herečky, Persona (1966) a temný obraz lidské samoty zprostředkovaný ve filmu Šepoty a výkřiky (1972).

Pokud vás nic z toho nedonutí opustit teplo domova, je také možnost některé festivalové filmy zhlédnout přímo z pohodlí obýváku. Na vybrané filmy se budete moci podívat prostřednictvím O2 Videotéky nebo také premiérových filmových kanálů Film Europe Channel HD a Festival Cinema Channel HD.

Teď už nemáte žádnou výmluvu tenhle nadupaný kulturní zážitek prošvihnout. Vyberte si z rozmanitého seznamu filmů, pohodlně se usaďte do sedačky v kinosále nebo do křesla ve vašem obýváku a vychutnejte si tuhle zimní skandinávskou jízdu.

Čtěte dál