Z přírody do výhně: Podívejte se, jak vznikají výjimečné skleněné objekty

Sklářská značka Lasvit, která má srdce své výroby zasazené do severočeské Lindavy, představila své nové produkty, které jsou součástí projektu Nature of Glass. Projektu, který vyzdvihuje „svatou trojici” značky: přírodu kolem, um sklářů a nápady designérů. Podívejte se, jak vznikají skleněné kapky z instalace Herbarium od designérky Marie Čulenové, která kreativní tým vedla.

Foto: archiv Lasvit

„Během těch let, co pracuji se sklem a pro Lasvit, se můj vztah k tomuto řemeslu a k tomuto kraji velmi prohloubil. Naše sklárna je obklopená krásnou divokou severskou přírodou. Tento drsný kraj se odráží i v povahách místních lidí, jejich smyslu pro humor, charakteru a vnitřní síle, která je mi sympatická a blízká,” říká hlavní designérka kolekce Mária Čulenová. I to je důvod, proč je kolekce Herbarium víc než otiskem rostlin ve skle. Je otiskem i umu místních sklářů a zápisníkem nápadů designérů. 

Ve skleněných komponentech je zakonzervovaná divoká příroda Lužických hor skrz rostliny a větvičky, které se zalijí do skla. Když se roztavené sklo nalije na sušené květiny, byliny nebo malé větve stromů, zeleň v žáru shoří, a zanechá po sobě ve skleněné hmotě otisk. Výsledkem je skleněný herbář, který vydrží roky. „Chtěli jsme zachytit divokost přírody. Unikátní skleněné komponenty jsou otisky lokální flory z lesů a luk Skleněná instalace je modifikovatelná podle přání, a každý si tak může uchovat svou vlastní vysněnou krajinu navěky,” popisuje Mária Čulenová a pokračuje: „Herbarium je krásnou ukázkou spolupráce týmu designérů, kteří jsme na této koncepci pracovali. Když spojíme tvoření, myšlenky, nápady, um a naše nadšení, vznikne síla, která je skutečně nevšední. Práce se sklem je kouzlo. Na začátku je nějaká myšlenka, ale to, co z toho vzejde, je nepředvídatelné.  Výsledek je vždycky překvapivý.”

Herbarium patří do segmentu zakázkových instalací. Jednotlivé komponenty se dají seskládat do objektu všemožných rozměrů, stejně tak lze variovat i květy a rostliny, které ve sklu nechají svou stopu. 

Podívejte se do galerie, jak se tyto originální skleněné kapky vyrábějí.

Čtěte dál