Z koňského hřbetu

Poznejte nová místa, krásy přírody i sami sebe během dovolené spojené s vyjížďkami na koních.

Pokud byste se vydali do Spojených států amerických, do míst, jako je Oregon, Utah nebo třeba Montana, najdete tu farmy organizující výlety i celé dovolené v koňském sedle velmi snadno. Přirozeně totiž patří k místní kultuře. Můžete jezdit s místními kovboji, ale také se ubytovat na velmi luxusních rančích. Už i v jiných koutech světa však zjistili, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Proto se jezdecká turistika rozvíjí snad v každé zemi, na kterou si vzpomenete. Česko nevyjímaje.

Česká republika
Foto: archiv hotelů

Horse Park Kamenný Dvůr

Luxusní venkovské sídlo jen 45 kilometrů za Prahou je skvělým místem pro oslavy, svatby, ale i relax v soukromí. Jde totiž o zcela privátní prostor, který slouží k pronájmu tak, abyste si ho užili jen vy a nikdo jiný. Místní personál vám samozřejmě s přípravou a servisem pomůže, ať už chystáte cokoli. K dispozici je vám navíc sauna a tenisový kurt, ale můžete zhlédnout i ukázku parkuru nebo takzvaného horsemanshipu – komunikace člověka s koněm.

Bulharsko
Foto: Shutterstock

Traventuria.com

Cestovní agentura Traventuria pořádá několikadenní zážitky v horském sedle. Doslova. Můžete si vybrat jeden z několika osmidenních trailů – například po hřebenech balkánských hor, ideální pro milovníky výhledů, a poznat tímto způsobem můžete i Národní park Centrální Balkán. Odvážní si mohou dát výšlap na vrchol Botev vysoký přes dva tisíce metrů. Vaším jediným dopravním prostředkem bude po celou dobu právě jen kůň. První den je samozřejmě věnován tomu, abyste se s přiděleným koněm sžili a cestu si pak společně bez problémů užili. Spí se na různých místech po cestě, jednou v týpí, jednou v horské chatě. Vzít s sebou můžete klidně i děti – na výběr je totiž i speciální rodinný, méně náročný trail.

Itálie
Foto: archiv hotelů

Hotel L’Andana

Mimořádně elegantní, s příjemně rodinnou atmosférou a zařízený ve středomořském stylu je tento resort v toskánském městečku Castiglione della Pescaia, které je ze všech stran obklopené přírodou. Velmi rychle se vžijete do role urozené kněžny, která má na svém letním sídle celé stádo koní i několik poddaných, kteří ji ochotně naučí jezdeckému umění, případně přizpůsobí projížďky jejím schopnostem. Její panství je navíc tak velké, že si na koni může dojet klidně až k moři a načerpat energii na pláži.

Chile
Foto: archiv hotelů

EcoCamp Patagonia

Probudíte se uprostřed národního parku Torres del Paine v Patagonii obklopeni velehorami a azurově modrými ledovcovými jezery, které pak během dne prozkoumáváte z koňského sedla. Kemp je v této oblasti vůbec prvním ubytováním, které vyznává udržitelný přístup k přírodě. To mu ale rozhodně nebrání v tom, aby stany inspirované obydlím domorodých nomádů byly prostorné a pohodlné jako v tom nejlepším hotelu.

Kostarika
Foto: Shutterstock

Florblanca

Byla by škoda strávit dovolenou v Kostarice jen v resortu, i kdyby byl sebekrásnější. Florblanca nabízí kromě ubytování a spa také školu surfování, rybaření nebo výlety na koních. Místní průvodce vás vyjížďkou vedoucí většinou po pláži vezme do rybářské vesnice Manzanillo, kde uvidíte, jak žijí místní. Cestou potkáte spoustu neobvyklých druhů ptáků, opice a další divoká zvířata. Pokocháte se vyhlídkami na oceán a vracet se budete při pohádkovém západu slunce.

Montana, USA
Foto: archiv hotelů

The Ranch at Rock Creek

Už jste někdy byli na pětihvězdičkovém ranči? Kromě toho, že nabízí vyjížďky s opravdovými americkými kovboji, tu najdete několik druhů ubytování – od klasických pokojíčků v horském stylu přes glampingové stany až po celé domy. Kdyby vám obyčejná projížďka byla málo, můžete si klidně vyzkoušet i rodeo.

Čtěte dál