World Press Photo doprovodí česká výstava Koronavirus – Život v nouzovém stavu

Navzdory pandemii koronaviru se dnes na Staroměstské radnici otevírá již 63. ročník výstavy World Press Photo společně s českou výstavou věnovanou pandemii.

Foto: Tomek Kaczor

Prostory Staroměstské radnice pravidelně vítají výstavu World Press Photo a tento rok tomu, i přes komplikace spojené s pandemií koronaviru, nebude jinak. Tato významná výstava se veřejnosti otevírá již dnes a Praha je první zahraniční zastávkou, kde se sbírka představí jen týden po premiéře v Amsterodamu. Tento rok je ale výjimečnější v tom, že navíc máte možnost zhlédnout výstavu Koronavirus - Život v nouzovém stavu, která World Press Photo doprovází. Zde se představí česká špička reportážní fotografie, mezi níž najdeme například Dana Maternu, Michala Růžičku, Martina Divíška a mnoho dalších. 

O tuto prestižní soutěž je každý rok obrovský zájem. Jen loni, v roce 2019, se do soutěže přihlásilo 4 282 fotografů ze 125 zemí a dohromady porotě předložili 73 996 snímků. 

Fotografií roku se nyní stal snímek ze súdánských demonstrací Japonce Jasujošiho Čiby. Fotograf zachytil poetický moment uprostřed krvavých protestů v Súdánu. Fotografie s názvem Straight Voice (Jasný hlas) zobrazuje mladého muže, který mezi demonstranty v záři světel z mobilních telefonů recitoval básně. „Je to zkrátka velmi krásná, pokojná fotografie, která shrnuje všechen neklid světa a touhu lidí po změně,“ poznamenal člen poroty Chris McGrath. Čiba je fotoreportér francouzské tiskové agentury AFP pro východní Afriku a Indický oceán.

V loňském roce se také řešilo téma tygrů v zajetí. Svět vzal útokem dokumentární seriál Tiger king a stejnému fenoménu tygrů chovaných v zajetí se věnoval americký fotograf Steve Winter, který se svou sérií získal druhé místo v kategorii Problémy dnešní doby. Porota ocenila také dva autory souborů z požárů v Austrálii. Prvním je Sean Davey z AFP a druhým je Matthew Abbott, který dokumentoval situaci pro Panos Pictures a The New York Times.

Samozřejmě nebudou chybět ani snímky zachycující zásadní politické události. Nicolas Asfouri byl se svou sérií demonstrací z Hongkongu nominován i na Story roku. Nakonec získal první místo v kategorii Události. Romain Laurendeau zase dlouhodobě sleduje situaci v Alžírsku, kde vysoká nezaměstnanost a frustrace vyústily v demonstrace. Doplňují je aktuální témata jako migrace Jihoameričanů do Spojených států amerických, demonstrace v Chile nebo dlouhotrvající konflikty v Sýrii a na Blízkém východě.

V říjnu tyto prostory přebírá nový provozovatel, který s nimi má dle aktuálních informací jiné záměry. Je tedy dost možné, že se jedná o jednu z posledních výstav, která se na Staroměstské radnici koná. Nenechte si ji tedy ujít! Možnost výstavu navštívit máte každý den až do 28.června 2020. 

Více informací naleznete na www.czechphoto.org.

Čtěte dál