Významné náhrdelníky Bvlgari ze sbírky Elizabeth Taylor se opět stanou středem pozornosti

Výstava v New York City či New Orleans?

Foto: archiv Bvlgari

Bvlgari je významná italská značka, která nepřestává překvapovat svou velkolepostí. Nyní se dostalo opětovné pozornosti náhrdelníkům, které vlastnila Elizabeth Taylor. Smaragdy oslnily umělce Kurta Pio a náhrdelník Sautoir se stane středem pozornosti na výstavě Studio 54: Night Magic. 

Múza v podobě smaragdového náhrdelníku ze sbírky Elizabeth Taylor 

Kurt Pio, moderní jihoafrický umělec, našel múzu pro svůj originální velkoformátový obraz v nádherném náhrdelníku Bvlgari se smaragdy, který  měla tu čest vlastnit herečka Elizabeth Taylor. Akrylové dílo o výšce 3,4 m a šířce 4,4 m se stane vrcholem jeho soukromé výstavy "You Caught My Eye", což je velmi přesné. Zahájení se koná 25. března v Gallery Orange, New Orleans, a bude přístupná až do 8. dubna 2020. 

Kurtova vášeň pro drahé kameny pramení přímo z jeho rodného místa, kterým je Kapské město. Náhrdelník si ho získal svými 17 výjimečnými kolumbijskými smaragdy a utvrdila to symbolika a příběh, který ho provází. 

Elizabeth Taylor tento vzácný šperk dostala od svého manžela Richarda Burtona v roce 1964 ke svatbě v Montrealu jako pečeť jejich lásky. Ta se zrodila v Římě při natáčení velkofilmu Kleopatra. Říká se, že se do sebe vášnivě zamilovali již během prvních společných scén, a to navzdory faktu, že v tu dobu byli oba zadaní. Tajný románek ale brzy spatřil světlo světa včetně obálek časopisů.

Pár měl slabost pro Bvlgari obchod na via Condotti v Římě, kde Richard velmi rád dělal radost Elizabeth nádhernými skvosty této italské značky. Jedním z nich se stalo i toto mistorvské dílo Bvlgari, které je ukázkou klasického luxusního designu, špičkového zpracování a absolutní kvality kamenů. Původně náhrdelník vycházel z brože, kterou Elizabeth od Richarda dostala jako zásnubní dárek. Později brož nechal dotvořit do náhrdelníku, aby svou milovanou opět ohromil.  

Láska a vášeň tak zvítězila nad konvencemi. To v Kurtovi vzbudilo touhu vylíčit náhrdelník s pozoruhodnými rozměry a až překvapivým realismem, společně s hlubokou zelenou, která diváka okamžitě zhypnotizuje a promluví přímo k srdci. Neuvěřitelně živý náhrdelník jako symbol vzácné krásy naplněné vzrušujícím příběhem je doplněn čtyřmi obrazy starých fotoaparátů, také v nadživotní velikosti. Symbolizují paparazzi, kteří slavný zamilovaný pár vždy pronásledovali. 

Náhrdelník Sautoir vrcholem výstavy Studio 54: Night Magic

Další významný náhrdelník, tentokrát dlouhý Sautoir ze sbírky Elizabeth Taylor, na sebe opět strhne pozornost. Jedná se o výstavu, která se koná od 13. března do 5. července 2020 v Brooklynském muzeu. Zachycuje oslnivou historii, sociální politiku a estetiku jednoho z nejznámějších nočních klubů všech dob, Studia 54. Není divu, že zde nesmí chybět jeden z nejobdivovanějších šperků ze sbírky Bvlgari Heritage Collection. 

Tento náhrdelník byl opět darem od manžela Richarda Burtona. Elizabeth tímto šperkem překvapil v roce 1972 při příležitosti jejích 40. narozenin. Při prvním pohledu okamžitě zaujme komolý safír o váze 62 karátů. Můžeme vidět krásné osmihranné zasazení, které předurčuje k užití jako brož. Vášeň pro geometrii můžeme také vidět na dlouhém řetězu se šestihrannými a lichoběžníkovými tvary. Šperk svou hlubokou modří hlavního kamene krásně ladil k modrofialovým očím Elizabeth. Náhrdelník Sautoir je jedním z nejlegendárnějších gest lásky jejich vášnivého vztahu. 

Šperk je se Studiem 54 spjat díky tématice bujarých legendárních večírků, na které si herečka náhrdelník s oblibou brala. V tomto klubu se scházela pestrá společnost umělců, módních návrhářů, spisovatelů a hudebníků. Elizabeth vynesla klenot například v roce 1979 na benefici Marthy Graham pro legendárního módního návrháře Halstona, kdy ho doplnila nádhernými tmavě modrými třpytivými šaty s flitry. Úplně poprvé se šperk stal centrem pozornosti v roce 1973 při natáčení filmu Prach a popel. To byly ale pouze dvě z mnoha společenských příležitostí a večírků, na které herečka tento úchvatný šperk vynesla. 

Čtěte dál