Výtvarnice Silvie Luběnová: Raději opravit, než vyhodit

Její vlastní značka Maestrokatastrof přetváří anonymní porcelán v nosič plný osobních příběhů. Nejraději svými dekory zdobí talíře, to je její oblíbené umělecké médium, ať už jde o vintage nebo nový kousek.

V roce 1919 získaly Češky volební právo. Harper’s Bazaar při příležitosti výročí požádal deset umělkyň, aby po svém ztvárnily výjimečné Češky, které zásadním způsobem přispěly k rovnoprávnějšímu a důstojnějšímu postavení žen u nás. Nechte se inspirovat hrdinkami od bájné Vlasty přes Františku Plamínkovou po Věru Chytilovou.

Z uměleckých děl vznikla limitovaná kolekce triček. Jejich prodejem chceme pomoci matkám v azylových domech při projektu Made By Nadace Terezy Maxové dětem.

#volime100let #bazaarvoice

Triko s jejím talířem, které je v prodeji od 20.2., vzniklo díky podpoře Bohemia Energy.

Přečtěte si rozhovor se Silvií Luběnovou, která ztvárnila Boženu Němcovou.

Foto: Matúš Tóth

Proč vás tak baví zrovna talíře? 

Je to hezká plocha na práci a baví mě i jejich symbolika. 

Jak jste přišla na koncept Maestrokatastrof?

Na UMPRUM mi nešly dělat nové věci, nemám na ně trpělivost. Vyvíjet nové tvarosloví, to není nic pro mě. Proto jsem začala pracovat s tím, co už existuje. Vytvářím koláže, vyprávím nové příběhy a hledám nové podtexty. Tvořím vánoční, narozeninové, výroční talíře… Ráda bych víc spolupracovala s restauracemi a bistry, jako se nám to podařilo v Bistru8, kde jsem vintage talíře sjednotila jednoduchým symbolem. Osobitý porcelán každou restauraci povýší o level výš. 

Co teď děláte? 

Pořád sbírám a nakupuji starý porcelán a staré obtisky, z nich pak vytvářím koláže. Staré fotky skenuji a vytvářím z nich pracovní polotovary. Pracuji teď také na novém projektu společně se šperkařkou Adélou Fejtkovou. Live Longer má za cíl opravovat věci, které jsou vám milé, a nedopatřením se rozbily. Naše opravy mohou být klasické, nebo umělecké, třeba rozbitý talíř zadrátkujeme, prasklinu vyplníme zlatem a vytvoříme tak nové umělecké dílo. A věc, která by se jinak vyhodila, dostane nový život. 

Kdy jste rozbila talíř?

Házím maximálně šišky po lese nebo kameny do vody. To, že někdo dokáže rozbít talíř, mě fascinuje. Že svůj vzdor dokáže akumulovat a vypustit ven. A končí to velkým třeskem a střepy… Tahle komiksově si to představuji, ale nedělám to. 

Božena Němcová podle Silvie Luběnové: 

„O Boženě Němcové mluvíme většinou jen jako o autorce Babičky. Snažila jsem se ji navnímat prostřednictvím knihy Lamentace – dopisy mužům a zjistila jsem, že Božena byla docela potvora. Kniha je zároveň plná tíhy, nespokojenosti, proseb a výčitek. Bylo zajímavé ji číst a s pocitem, který ve mně kniha zanechala, jsem vytvořila i talíř Božena. Symbolizuje rodinu a domov, ale i starosti praktického života. Je to  také parádní věc, se kterou se dá hodit o zeď a ulevit si, když je situace za hranou.” 

Čtěte dál