Výstava Daphne Guinness: The Queen Of The Night

Až budete v Bratislavě, zastavte se v Mirbachovho paláci.

Foto: archiv Milosh Limited

Galerie města Bratislavy ve spolupráci s agenturami Pavleye Art and Culture a Milosh Limited představila 26. dubna 2018 v prostorách Mirbachovho paláce originální výstavní koncept věnovaný patronce současného umění Daphne Guinness. Multimediální expozice je mozaikou složenou z děl, na kterých autorka spolupracovala s elitou světové fotografie jako Nick Knight, David LaChapelle, Indrani či Luca Pizzaroni. Projekt podpořila J & T Banka.

Foto: archiv Milosh Limited

"Daphne je objektem své kreativity a její persona je její vlastní mistrovské dílo," uvedl teoretik umění John Richardson v monografii, která chronologicky mapuje zrod současné "renesanční" ikony od jejího dětství v Cadaques, kde vyrůstala na dvoře Salvadora Dalího, až po Metropolitní muzeum v New Yorku, kde v roce 2011 uváděla retrospektivní výstavu svého chráněnce Alexandra McQueena.

Foto: archiv Milosh Limited

"Koncept výstavy vznikal přímo pro prostory Galerie města Bratislavy v úzké spolupráci s Daphne Guinness. Název The Queen of the Night lze interpretovat více způsoby, mimo jiné reminiscencí na postavu královny noci z opery Wolfganga Amadea Mozarta, což posiluje důraz na hudební tvorbu umělkyně. Odkazy na opěrnou předlohu nacházíme i ve více prezentovaných dílech a postava Mozarta představuje jakousi linku s naším kulturním prostředím, "uvádí kurátorka výstavy Lucia Ramljaková.

Foto: archiv Milosh Limited

Na výstavě DAPHNE GUINNESS: THE QUEEN OF THE NIGHT má divák možnost pozorovat kreativní interakci mezi umělcem a jeho múzou, ale stejně je i svědkem metamorfózy Daphne Guinness, která v dílech figuruje jako umělecký objekt, múza, modelka či režisérka. Kurátorský koncept výstavy věnuje prostor zejména hudební tvorbě umělkyně, která v dubnu uvádí na světový trh svůj druhé studiové album Daphne & The Golden Chord, který produkčně zastřešil někdejší spolupracovník Davida Bowieho Tony Visconti.

Výstava DAPHNE GUINNESS: THE QUEEN OF THE NIGHT v 2. patře Mirbachovho paláce Galerie města Bratislavy bude k vidění až do 9. září 2018. Na jedno z vystavovaných videí se můžete podívat už nyní.

Čtěte dál