Výlety: Do Liberce!

Tropické teploty o nadcházejícím víkendu nabádají strávit čas u vody. Nebo na pláži. Anebo v horském městě, kde slunce není tak spalující a kde najdete mnoho možností, kde se schovat ve stínu. Pojeďte se mnou do Liberce!

Jsem z Jablonce nad Nisou a moje oblíbené město je Liberec, tolik přiznání na začátek. Věřím tomu, že tramvaj, která spojuje Jablonec s Libercem, je jasným symbolem, který dokazuje, že tahle dvě města jsou spíš sourozenci, než rivaly. 

Do Liberce jezdím skoro každý víkend, ať už mě lákají místní kavárny (Ahoj Mikyno!), kulturní akce nebo architektura. Liberec má v sobě eleganci, která mu zůstala z dob, kdy se tu mluvilo převážně německy a kdy se secese střídala s funkcionalismem. Kdy se nad městem vztyčil Ještěd a kdy tu kypěl textilní průmysl. 

Současný Liberec stojí za prozkoumání, jeho jedinečnost dnes však nedělají jen stavby nebo genius loci, ale hlavně lidé, kteří tu něco tvoří, budují, mění. Lidé, kteří tu žijí. Souhlasím s Petrem Vondřichem, autorem blogu Jizerské ticho a nového autorského průvodce po Liberci, který město překřtil na Lieberec. Ano, Liberec je láska. 

Čtěte dál