Vše pomalu ožívá a kulturní vyžití není pozadu

Vše se pomalými krůčky vrací k původní podobě. Obchody oznamují znovuotevření, karanténa se postupně uvolňuje a pozadu není ani kultura. Jakých akcí se již můžeme zúčastnit a na co se těšit?

Celá republika se pomalu, ale jistě probírá k životu, a to nejen díky krásnému jarnímu počasí plnému slunečních paprsků. Ty si již postupně budeme moci víc a víc užívat, ať už v parcích, ulicích či dokonce na místech, kam chodíme za kulturou a sociálním potěšením na duši. O která místa se tedy jedná, jakých akcí se již můžeme (za určitých podmínek) zúčastnit a na které se už nyní můžeme těšit? 

Foto: archiv distributora

Autokina

Kina se nám bohužel před pár týdny z pochopitelných důvodů zavřela, což nepotěšilo nikoho z nás, především filmové nadšence. Nyní se tato kulturní vložka do našich životů ale pomalu vrací, pouze prozatím v jiné formě. Pokud zároveň zbožňujete staré filmy, ve kterých scéna z autokina nebyla nijak výjimečná, toto vás nadchne. Normální kina jsou nyní nahrazena autokiny a je jich hned několik! V Praze se můžete vydat do Dolních Měcholup, na okraj pražského Letiště Václava Havla či do drive-in místa zvaného Art parking na Nákladovém nádraží Žižkov. Art parking je multižánrový festival, který do konce června nabídne mnoho divadelních představení, koncertů a filmových projekcí.

Pokud nežijte v Praze, ale tato zábava vás nadchla, možnost máte i v Ústí nad Labem, Sokolově a Klatovech. 

Foto: archiv Media list

Pražské náplavky

Všichni je známe a všichni zde trávíme, především v létě, mnoho času. Jedná se o velmi oblíbené pražské náplavky, kde jsme se nyní, stejně jako na ostatních veřejných místech, nesměli sdružovat. I to se ale uvolňuje a již dnes se na pobřeží vrátily pravidelné farmářské trhy, stále však s určitými opatřeními. 

„Máme radost, že po nucené pauze můžeme znovu otevřít náplavky pro farmářské trhy. Uvědomujeme si nejenom tradici, kterou v tomto prostředí mají, ale také strasti lokálních výrobců, které probíhající krize výrazně poškodila. Doufáme, že jim takto alespoň trochu pomůžeme v této nelehké situaci,“ říká pražský radní pro správu majetku Jan Chabr, do jehož kompetence náplavky spadají. 

Brzy se snad ale můžeme dočkat také odpoledních procházek a večerních drinků u Vltavy. 

Foto: archiv Zoologická zahrada Praha

ZOO Praha

Oblíbené místo Pražanů i obyvatel celé České republiky. To je Zoologická zahrada v pražské Tróji. Díky uvolňování omezení se již počátkem příštího týdne, přesně 27. 4. 2020, otevřou venkovní pavilony ZOO. Obyvatelé vnitřních pavilonů pak své první návštěvníky, dle aktuálních informací, uvítají 25. května 2020.

„Návštěvníci budou moci nakupovat pouze časové vstupenky online, zakoupení na místě nebude možné, počet návštěvníků bude v jednom dni omezen tak, aby nepřesáhl 150 osob na jeden hektar plochy zařízení, samozřejmostí bude i zvýšená dezinfekce areálu,“ uvádí ředitel Miroslav Bobek. 

Foto: archiv Botanická zahrada Praha

Botanická zahrada Praha

Už v pondělí 20. dubna 2020 se pro zájemce znovu otevřely brány trojské Botanické zahrady v Praze. Neočekávejte však možnost projít celou zahradu. Nyní se prozatím můžete procházet venkovními expozicemi, ale oblíbené pavilony, včetně skleníku Fata Morgana, jsou prozatím stále uzavřeny. Zpřístupnění se, dle aktuálních informací, očekává až 25. 5. 2020. Venkovní zahrady jsou přesto skutečný balzám pro duši i oči, což je v této situaci přesně to, co potřebujeme. Období dubna a května bývá v Botanické zahradě skutečným vrcholem roku, protože většina rostlin právě v této době kvete. Čekají na vás Ornamentální zahrady plné tulipánů a narcisů, do růžova zbarvené Japonské zarady plné kvetoucích sakur a tradičních rododendronů a samozřejmě impozantní kolekce pivoněk, která je nejrozsáhlejší v republice a dokonce jednou z neobsáhlejších v Evropě. Uvolnění přísných opatření tak nemohlo přijít v příhodnější čas!

„Mám radost, že nám Ministerstvo zdravotnictví povolilo otevřít pro veřejnost venkovní expozice botanické zahrady. Návštěvníci budou samozřejmě muset mít roušky na obličeji a dodržovat předepsané rozestupy,“ vysvětluje situaci náměstek primátora Petr Hlubuček.

Botanickou zahradu je tak možné navštívit každý den v čase od 9:00 do 19:00. Návštěvníci platí standardní vstupné za návštěvu venkovního areálu.

Foto: archiv MEDA

Divadelní představení MEDA 2020

I letos se skvělý život Medy Mládkové znovu odehraje v divadelním představení Meda na nádvoří Musea Kampa. Pod taktovkou režisérky Adély Stodolové Laštovkové se tento rok představí pár nových tváří, mezi nimiž budou například Tereza Ramba a Pavla Beretová, které se budou v roli Medy Mládkové alternovat. K nim se přidají Matouš Ruml, Vanda Chaloupková a Rozálie Havelková. Z loňského roku zůstávají Dana Batulková, Dan Rous, Stanislava Jachnická a mnoho dalších. Výjimečná scéna bude opět postavena na nádvoří Sovových mlýnů. 

Na tuto kulturní vložku si ještě chvilku počkáme, ale těšit se na ni můžeme již nyní a dokonce si zajistit své místo koupí vstupenky v předprodeji, který je už zahájen. 

„V současné situaci jsme všichni na jedné lodi, která nevíme, kam dopluje. Ale byli bychom moc šťastní, kdyby Meda byla jednou z těch událostí, na které se můžete těšit. Lístky jsou již v prodeji, a pokud by se nezačalo v červenci, budeme přesouvat představení na podzim, a v tom případě počítáme s krytou variantou. Takže Meda bude!” říká Daniela Sodomová.

Čtěte dál