Vše, co jste chtěli vědět o kyselině hyaluronové

Na to, kdy začít s anti agingovou péčí o pleť a proč je kyselina hyaluronová v této péči nezbytná, jsme se zeptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D.

Foto: Shutterstock

Kyselina hyaluronová se v kosmetickém průmyslu skloňuje stále častěji a my víme, že krémy, které ji obsahují, mají anti-agingový efekt. V čem spočívá tato její zázračná vlastnost? 

Anti-agingový efekt kyseliny hyaluronové v kosmetických přípravcích spočívá zejména ve schopnosti vázat vodu. Jedna molekula kyseliny hyaluronové dokáže svůj objem zvětšit až tisícinásobně a to tím, že dokáže naabsorbovat vodu, kterou poté pomalu a rovnoměrně předává svému okolí, kdykoli je potřeba. Výsledným efektem je tedy zejména hydratace a s ní spojená pružnost, pevnost a svěžest pokožky. Kyselina hyaluronová vyplňuje zároveň prostor mezi kolagenovými a elastinovými vlákny a eliminuje tvorbu vrásek. Také dokáže vyplnit nebo zjemnit ty již existující. Nespornou výhodou je rozjasnění a sjednocení barvy pleti.

Kyselina hyaluronová je našemu tělu vlastní, kde všude jí přirozeně můžeme najít? 

Kyselina hyaluronová je důležitá složka mezibuněčné hmoty. V lidském těle se nachází v pojivových, epiteliálních a nervových tkáních, v očích – konkrétně ve sklivci, kde je jí obsaženo největší množství, v synoviální tekutině a samozřejmě v kůži.

S čím vším nám může pomoci?

Kyselina hyaluronová nám může pomoci i k bezbolestnému pohybu. Je totiž součástí synoviální tekutiny v kloubech, tzn. dodává kloubům živiny a zároveň tlumí nárazy, snižuje tření a chrání je před opotřebením. Je obsažená také v chrupavce, které dodává pevnost a pružnost a zároveň působí proti odumírání buněk chrupavky.

V kůži pomáhá zajišťovat hydrataci a zlepšovat elasticitu pleti. Působí zde mimo jiné jako ochrana před volnými radikály. Současně podporuje tvorbu kolagenu, ale také brání jeho nadměrnému ukládání, které by vedlo ke vzniku jizev při hojení.

Ve farmacii slouží jako součást nosních sprejů, které jsou určeny ke zvlhčení nosu, ke zvlhčení úst a krku se používají krční pastilky s obsahem kyseliny hyaluronové.

Kyselina hyaluronová se také velmi osvědčila při terapii suchého oka – používá se jako oční lubrikant, zvlhčuje rohovku a spojivku.

Je něco, na co bychom si v souvislosti s kyselinou hyaluronovou měli dávat pozor? Například alergie...

Díky tomu, že je kyselina hyaluronová přirozená součást organismu, případné alergické reakce na ni jsou velmi vzácné. Pokud však nastanou (otok, zarudnutí, svědění, pálení), většinou se jedná o alergickou reakci na jinou složku kosmetického výrobku. 

Sama kyselina hyaluronová je velmi dobře snášená a nežádoucí reakce prakticky nevznikají.

Od kdy bychom měli kyselinu hyaluronovou dodávat pleti pomocí krémů?

Dodávání kyseliny hyaluronové v kosmetických přípravcích je vhodné již od rané dospělosti, tj. cca od 20 - 25 let, kdy se kyselina podílí na oddálení vzniku prvních vrásek.

Vyzkoušejte novou kosmetickou řadu Hyaluron Specialist, která obsahuje účinnou kyslinu hyaluronovou.

Denní krém, SPF 20
Foto: archiv L'Oréal
Denní krém, SPF 20

Navrací pleti pevnost a zanechává ji vypnutou, intenzivně hydratuje, redukuje vrásky, předchází jejich vzniku a chrání pleť před slunečním zářením.

Noční krém
Foto: archiv L'Oréal
Noční krém

Navrací pleti pevnost a zanechává ji vypnutou, intenzivně hydratuje, hloubkově vyživuje, redukuje vrásky a předchází jejich vzniku. To vše, když vy spíte.

Oční krém
Foto: archiv L'Oréal
Oční krém

Hloubkově hydratuje, vyhlazuje linky a jemné vrásky, dodává očnímu okolí mladistvý vzhled, je oftalmologicky testován.

Čtěte dál