Vizuální umělkyně Romana Drdová: Inspirací je mi duševní hygiena v přírodě

Romana Drdová pracuje velmi často s odvážnými sexuálními motivy - falické a explicitně sexuální výjevy tiskne na textil, například na hedvábné šátky, a před časem se médiem pro její umění staly též nezbytné každodenní doplňky poslední doby - roušky. Jak vnímá roli ženy ve vztahu k umění a čím se nejčastěji inspiruje?

Foto: archiv Romany Drdové

Jaké umění tvoří ženy a jaké muži? A je vůbec prospěšné a nutné se takto ptát? Výstava NEW SELECTION pražské galerie Kvalitář představuje díla čtyř mladých umělkyň - Romany Drdové, Elišky Konečné, Petry Lomnické a Antonie Stanové. Do výstavy se coby modelka zapojila i malířka Alžběta Krňanská. Nový způsob, jak ukazovat umění v dobách, kdy je galerie uzavřená - tedy skrz výlohy prostoru - se navíc pojí se snahou ukázat veřejnosti více žen, umělkyň, a jejich autorských instalací. 

S každou z nich jsme si povídaly o tom, jaké to je být umělkyní třetího tisíciletí, a nyní vám přinášíme zpověď Romany Drdové:

V čem se umění tvořené ženami podle vás liší od umění mužského? 

Neřekla bych, že se zásadně liší. Pravdou ale je, že ženy mají osobité vlastnosti, které z různých důvodů nechtějí artikulovat napřímo jako muži. Proto často sahají po svém smyslu pro rafinovanost, čímž se z jejich umění stává svébytný komunikační kanál.

Co vás inspiruje v tvorbě? 

Vztahy a lidé kolem mě. Poté je pro mě největší inspirace duševní hygiena v přírodě.

S jakou emocí tvoříte? Co se snažíte svým dílem předat / sdělit?

Emoce jsou pro mě nekonečná inspirace a svou tvorbou se je snažím přetavit ve věc, která by byla krásná a zároveň účelná a praktická. Proto mi jde o to, aby moje tvorba byla nositelná jako například kolekce šátků a masek, které nyní vystavuji v Kvalitáři.

Co byste si přála pro ženy v umění? 

Rovnocenné možnosti pro obě pohlaví. A vyvarovat se neustálé duality žena-muž.

Kterou umělkyni a proč by měl každý znát?

Anthea Hamilton - skvěle pracuje s prostorem a kostýmem pro performance.

Julii Béna - francouzská umělkyně žijící mezi Paříží a Prahou, její energie je pro mě velkou inspirací a spolupráce s ní je velkým zážitkem.

Hito Steyerl - tohle jméno je naprostý základ pro film a multimediální umění.

Leonor Fini - surrealistická malířka z Argentiny, která mě fascinuje svými erotickými výjevy.

Simona Citarella - designérka dámských bot, která založila značku Simona Vanth. Její boty jsou naprosto unikátní umělecké dílo pro ženy.

Čtěte dál