Vítejte v Chateau Marmont

Tenkrát v Hollywoodu, aneb nahlédněte s námi do temného gotického zámku, který od dvacátých let minulého století hostí členy hollywoodské smetánky.

Foto: Shutterstock

8221 Sunset Boulevard, Los Angeles, Kalifornie – to je adresa hotelu připomínajícího francouzský zámek, který se zapsal do americké historie. Postaven roku 1929 architekty Arnoldem A. Weitzmanem a Williamem Douglesem Lee, Chateau Marmont byl vždy místem, kde se obvykle ubytovávali bohatí Newyorčané. Zámek z počátku sloužil jako obytná budova, která byla během velké hospodářské krize prodána a roku 1931 přestavěna na hotel.

Foto: Sarah Tesková

Když se do tohoto gotického zámku dopravíte autem, už u vchodu vás upozorní na přísný zákaz fotografování. Ať už se chcete vyfotit před ložnicí Jamese Deana, který zde proletěl oknem, nebo si chcete pořídit snímek vašich snídaňových benediktinských vajíček. Člověk se ovšem nemůže divit, když se dozví o všem, co se v tomto na první pohled nevinně vypadajícím zámku odehrálo...

Foto: Sarah Tesková             

Krátce po svatbě se krásná herečka Sharon Tate (ve filmu “Tenkrát v Hollywoodu” ji hraje Margot Robbie) a známý režisér Roman Polanski, jeden z nejslavnějších párů Hollywoodu, přestěhovali právě sem, do Chateau Marmont. Každý pátek zde pořádali extravagantní večírky, na kterých nechyběli například Mia Farrow nebo Jack Nicholson. V únoru roku 1969 našli dům na 10050 Cielo Drive, který byl ideálním domovem pro výchovu dítěte, které Sharon čekala. Tate a Polanski před příchodem dítěte natáčeli nový film v Evropě, Sharon se však vrátila dřív, zatímco Polanski zůstal. Ona a její přátelé Wojciech Frykowski, Abigail Folger, Jay Sebring a návštěvník jménem Steve Parent se později stali oběťmi krutého vraždění fanatiků ze skupiny Charlese Mansona.

Foto: archiv distributora

I v dvacátém prvním století je Chateau Marmont místo, kde se dějí podivné věcí. V roce 2004 zde fatálně naboural světoznámý fotograf Helmut Newton, když vyjížděl z garáže hotelu. Na parkovišti dostal infarkt, který byl příčinou následné nehody. Newtona odvezli do nemocnice, kde zemřel. Výstava Helmuta Newtona byla k vidění v Muzeu Kampa do 28. října 2019.

2007 byl rok, kdy zde Britney Spears procházela těžkou psychickou situací. Krátce potom, co si slavně oholila hlavu, si začala rozmazávat svou večeři v Chateau po celém obličeji. V roce 2012 zde zase Lindsay Lohan nechala nezaplacený účet za pokoj a další služby s částkou 46 tisíc dolarů. Lohan byl od té doby do slavného Chateau zakázán přístup.

Chateau Marmont se proslavilo množstvím dalších historek. My jsme se sem vydali na krátkou snídani, která nebyla zas až tak hvězdná. Hotel působil zatuchle a staře, ale myslím si, že to je přesně jeho cíl. Chateau Marmont se nesnaží oslnit svým luxusem, naopak přiznává své nedokonalosti. Žije si svým diskrétním životem a dokáže vás očarovat svojí historií a velmi zvláštní atmosférou.

Čtěte dál