Víte, na co všechno má vliv váš lymfatický systém?

Pro dokonalé tělesné křivky jsou některé ženy ochotné obětovat cokoli. Trápí tělo dietami, nepřetržitým cvičením, zeštíhlovacími preparáty, jenže kýžený výsledek stále v nedohlednu. Co když je na vině lymfatický systém?

Foto: Getty Images

Myslet si, že perfektní tělo mohou zaručit jedině dobré geny nebo kombinace střídmého stravování, pravidelného cvičení a zeštíhlovacích krémů, je možná opodstatněné, ale jen zčásti. Ve hře jsou i další okolnosti, jako třeba věk, nutnost užívat určité léky a velmi častým „záškodníkem“ znesnadňujícím dosáhnout vysněného cíle bývá právě lymfa.

Nestůjte na brzdě!

Tělní tekutina, označovaná také jako míza, hraje zásadní roli v detoxikaci organismu a jeho imunitě – podobně jako je krev a její řečiště zodpovědné za přísun kyslíku buňkám. Jenomže zatímco krve si většina lidí považuje, lymfu opomíjí. A přitom by bez tohoto „čističe“ v dnešních podmínkách těžko obstáli. To pak musí přijít první projevy nefunkčnosti (únava, vyčerpanost, pocity těžkých nohou a pozor, také otoky a celulitida), aby lymfatický systém vůbec vzali na vědomí.

Viník je známý? Pochopitelně. Vedle úrazů, operací, infekcí nebo například ozáření bývá čím dál častější příčinou nedostatek pohybu, nesprávná životospráva a celkově špatný životní styl. Lymfa totiž potřebuje proudit, aby mohla sbírat a odvádět toxiny z těla. Jenže na rozdíl od krve, která má svou pumpu v srdci, je lymfa závislá na smršťování cév a pohybech okolního svalstva. Jakmile svaly ochabnou, nepracuje se s dechem a organismus je navíc zamořený toxiny, je pochopitelné, že (nejen) lymfatický systém začne stávkovat.

Pozitivní (roz)proudění

Pro to, aby se míza dala zase do pohybu, bohužel nestačí jen proměnit životní styl. Tehdy je zapotřebí systému lymfatických cestiček trochu více pomoci, a sice lymfodrenáží. Díky té se toxiny nahromaděné v mezibuněčném prostoru odvedou do krve, dále do ledvin, které je pak vyloučí z těla ven. Správně provedeným ošetřením se také podpoří imunita, zmírní chronická únava, bolesti hlavy či premenstruační syndrom. Co je ale vůbec nejlepší po estetické stránce, že lymfodrenáž dokáže zakročit proti zavodnění (tím pádem i zeštíhlí) a celulitidě, za kterými často stojí právě zpomalení lymfatického odtoku. To je ostatně i důvod, proč nechvalně známá pomerančová kůže na stehnech a hýždích postihuje i velmi štíhlé a aktivní ženy. 

Více se dočtete v březnovém Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Čtěte dál