Víte, které rostliny vám pomohou na snížení stresu či zvýšení imunity?

Příroda je mocná čarodějka a síla rostlin je výjimečná. Víte ale, na které se kdy zaměřit?

Foto: Shutterstock

Existuje mnoho rostlin a bylinek, které nám mohou pomoci s různými problémy, ať už se jedná o posílení imunity, snížení stresu či například snížení váhy. Vliv mají na opravdu mnoho věcí v našem životě. Existuje jich ale nepřeberné množství, a tak může být těžké se v nich zorientovat. 

Čistota organismu

Během našeho života dáváme organismu čas od času pořádně zabrat, a tak je třeba o něj pečovat a dopřávat mu průběžné očisty a detoxy. Perfektní je na to například ajurvédská směs Triphala. Jedná se o celosvětově známou ajurvédskou kombinaci tří ovocných plodů Amalaki, Haritaki a Bibhitaki. Kromě zvyšování obranyschopnosti napomáhá normální činnosti kardiovaskulárního systému, jater, trávení, reprodukčního a dýchacího systému. Užívat ji můžete v kapslích či jako čaj. Dále však nezapomínejme na pampelišku nebo například kopřivu, z kterých jsou také skvělé čaje, a najdete i mnoho kuchařských receptů zahrnujících tyto rostliny. Jestliže jste milovníci čaje, určitě vyzkoušejte Čisté tělo od Ecce Vity. Ten je namíchán z bylin pro podporu celkového pročištění, regeneraci, harmonizaci a posílení přirozené obranyschopnosti organismu. Navíc podporuje normální funkce orgánů, trávení, a pomáhá dokonce k relaxaci. 

Život bez stresu

Málokdo prožívá dny úplně bez stresu a někdy se dokonce nacházíme v období, kdy nás provází každým dnem. To má však špatný vliv na naše fungování, soustředění a tělo jako takové. Ke snížení stresu nám může pomoci mnoho věcí, mezi které patří například relaxace, meditace, sport, masáže, ale také adaptogeny (rostliny zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím). Pravděpodobně nejznámějším je tzv. elixír života neboli Tulsi pocházející z Indie. Napomáhá v boji proti mnoha druhům stresu a jejich původům. Podporuje však také normální funkce dýchacího systému, vitalitu a je kardioprotektivní. Tulsi lze použít celou, včetně kořene. K dostání jsou i čaje ze sušené natě nebo listů, dále kapsle se sušenou bylinou nebo esenciální olej z listů. Volba je pouze na vás. Má nezapomenutelnou chuť a v horkých dnech, které si ještě chvilku můžeme užívat, je vynikající v podobě ledového čaje. Je ale mnoho dalších rostlin, které vám proti stresu pomohou. Zkuste zařadit například Šatavari, Ašvagandu a Brahni.

Imunita na prvním místě 

Nejen v tomto náročném období je důležité pečovat o naši imunitu. Navíc pomalu ale jistě přichází podzim, kdy je mnoho z nás náchylných k různým nemocím. Imunitní systém je základem všeho a nesmíme opomínat jeho podporu. K tomu nám pomůže například kurkuma, fenykl, kar­damom, koriandr, bazalka, máta či zázvor. Ale také opět ajurvédská bylina Tulsi a Ašvaganda, dále Moringa či Amalaki, jež je přirozený zdroj vitamínu C. Vyznavačům čaje doporučujeme Imuhelp od Ecce Vity, který obsahuje směs bylin, jež je smíchaná na základě dlouholetých zkušeností. 

Pryč s přebytečnými kily

Jestliže nedáte dopustit na sladké, ale trápí vás nějaká ta kila navíc, určitě zvažte zařazení bylinky Gymnema sylvestre. V ajurvédě (vědění o životě) se používá již 2 000 let, a to na léčbu cukrovky nebo právě nadváhy. Obsahuje kyselinu gymnémovou, která působí proti obezitě, zpomaluje vstře­bávání glukózy a zlepšuje její využití v buňkách, také podporuje a urychluje hubnutí. Můžete ji najít například v kapslích Dia Kare. Poté vám můžeme doporučit kapsle Reslim. Obsahují směs Triphala (ze sušených bylin Haritaki, Bibhitaki a Amalaki), také dva druhy pepřů a zázvor, takže pozor, je to síla. Navíc v nich najdete garcinii kambodžskou, které se často říká "spalovač tuku". Dále můžete zahrnout Cyperus rotundus či Picrorrhiza kurroa neboli Kutki.

Jestliže se však chcete ještě více vzdělat či vás zajímá konkrétní dotaz, doporučujeme navštívit prodejnu Ecce Vita, kde se vám bude věnovat odbornice a po krátkém rozhovoru se vším poradí přímo na míru. 

Čtěte dál