Víte, jak barvy v interiéru ovlivňují vaše tělo i mysl?

Jaká barva vás u vás doma uklidní, kterou zvolit pro studovnu a jaký odstín vás promění v královnu ložnic?

Foto: archiv Westwing

Proměny interiéru jsou zábavou pro mnohé z nás, a to nejen v nedávné karanténě, ale úplně kdykoliv. Je to možnost a příležitost, kdy nechat svého kreativního ducha řádit, zkoušet různé styly a barevné kombinace, než najdeme to správné, čemu chceme aktuálně říkat domov. Dekorováním našeho bytu či domu můžeme ovlivnit naši náladu, a zmírnit i stres a únavu. Stačí k tomu pár barev. „Každý předmět má svou barvu a každá tato barva má různé účinky na naše tělo a psychickou pohodu. Čím více nás daný odstín obklopuje, tím více může měnit naši náladu, postoj nebo dokonce úroveň stresu a únavy," říká Marta Suchodolská, kreativní ředitelka společnosti Westwing. Ta o barvách prozradila trochu více.

Optimismus všude kolem nás 

Bílá

Je obecně známo, že tato barva působí dojmem čistoty. Navíc ale psychicky léčí, což může být vhodné především nyní, ve stále náročném pokaranténním období. Má celkově pozitivní účinek na regeneraci těla. I díky tomu dominuje v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. V interiérech je vhodné ji kombinovat s barvami a krásně vypadá například s pastelovými odstíny. Rozhodně doporučujeme její využití do menších prostor, které naopak opticky zvětší. 

Zelená

Perfektní volba pro studenty a lidi, kteří se kvůli svému zaměstnání učí celý život. Pomáhá se soustředit a zlepšuje paměť. Navíc díky tomu, že navozuje pocit, že jste obklopeni přírodou, uvolňuje a uklidňuje. Zkuste ji zakomponovat do vaší pracovny či studijního koutku a uvidíte, jak se budete cítit. 

Foto: archiv Westwing

Rovnováha základ úspěchu

Žlutá

Všeho moc škodí, a to platí i u tak veselé barvy jako je žlutá. Ve zdravé míře podporuje dobrou náladu, dodává sebevědomí a zmírňuje únavu. Váš domov navíc krásně prosvětlí. Jestliže použijete ale intenzivní odstín, může působit příliš dominantně. Není vhodné ji využít v místnostech na západ, kde se v odpoledních hodinách její intenzita zvýší natolik, že může být až těžké ji snést. Naopak doporučujeme zakomponovat do tmavších místností s orientací na východ, kterým dodá pozitivní energii.

Oranžová

Je to oblíbená barva ložnic a je k tomu i podložený důvod. Věděli jste, že oranžová zvyšuje nejen optimismus, ale také libido? Zkuste ji tedy do vaší ložnice zakomponovat a schválně. Pokoje v těchto odstínech působí především vesele a útulně, ale pozor na její množství a intenzitu. Stejně jako žlutá může působit až únavně.

Červená 

Ano, červená barva v interiéru může působit agresivně, ale to pouze při jejím neopatrném využití. V menších dávkách například v doplňcích či na malých plochách může naopak působit velmi pozitivně a příjemně. Mezi její vlastnosti však také patří stimulace chuti k jídlu. To je také jeden z důvodů, proč působí dobře v kuchyni a jídelně. 

Foto: archiv Westwing

Hnědá 

Její běžné užití, které pravděpodobně nikdy nezmizí, jsou podlahy, díky kterým dává interiéru pevný základ. Obecně dává hnědá barva v interiéru pocit spolehlivosti, bezpečí a útulnosti. Je zde však opět ALE. Musíme si dát pozor na její odstín, protože příliš tmavá hnědá může působit depresivně, a to především v příliš velkém množství. 

Černá

Ačkoliv se to může zdát zvláštní, i černá barva může mít v interiéru jak negativní, tak  pozitivní roli. Ano, bere energii, stlačuje a opticky zmenšuje prostor. Pokud ji však zkombinujete či přímo smícháte s bílou a vytvoříte tak příjemnější odstíny šedé, hned se její vliv mění. Lidem, kteří propadli kouzlu kontrastu, ji doporučujeme využít přímo s bílou barvou, a to především ve velkých prostorech, kde krásně zvýrazní detaily a bude zde perfektní jako pozadí pro různé dekorativní předměty. 

Chcete svůj interiér oživit novým doplňkem či kusem nábytku? Máme pro vás menší inspiraci. 

Čtěte dál