Virginie Viard povede dům Chanel

Do čela módního domu se vrací žena.

„Co miluji nejvíc na životě? Každý okamžik je nový začátek.“

Karl Lagerfeld

Publikum šílí a drobný muž se svítivě bílými vlasy a zdraví diváky. Tak si ho většina z nás bude navždy pamatovat. Stejně tak si budeme pamatovat, že při defilé kolekce Chanel haute couture jaro/léto 2019 se ho dav nedočkal. Poprvé a naposledy. Měsíc na to umírá.

Dobré zprávy se šíří rychle, a ty špatné ještě rychleji. Ve stejný den, kdy tisková kancelář Chanel oznámila zprávu o smrti módního génia Karla Lagerfelda, představila i jeho nástupce. Nebude to ale ani Phoebe Philo, ani Raf Simons. CEO společnosti Chanel, Alain Wertheimer, uvedl, že značku povede Virginia Viard, Lagerfeldova pravá ruka.

Viard se s Lagerfeldem poprvé objevila loni v květnu na prezentaci kolekce Resort 2018/2019. od té doby ho doprovázela na každé fashion show.

Viard pochází z francouzském Lyonu, kde její rodina podnikala ve oblasti zpracování hedvábí. Absolvovala módní školu Le Cours Georges a doufala, že bude vytvářet kostýmy pro film a divadlo. Do značky Chanel nastoupila v roce 1987, kdy pracovala v oddělení výšivek na kolekcích haute couture. Na tuhle pozici měla doporučení od samotného prince Prince Rainiera.

V roce 1992 přešla do módního domu Chloé, kde pracovala následujících pět let. Poté se opět vrátila do značky Chanel, tentokrát ale jako koordinátorka haute couture přehlídek. Následně se z ní stala ředitelka módního studia a odtud to byl jen krůček k práci na samotných kolekcích. S Lagerfeldem tak pracovala celých 32 let.

Karl byl vizionář. Karl byl ten, kdo udával směr, ale Viard byla tou, která celý mechanismus držela v pohybu. Byla to ona, kdo z rozmáchlých, artových skic Kaisera Karla kódovala konkrétní modely a následně dohlížela na vývoj střihů a vlastní konstrukci oblečení.

Foto: archiv Harper's Bazaar US

Otázkou je, jak moc se nyní Chanel změní. A změní se vůbec? Pokud Viard byla Lagerfeldovou pravou rukou a byla ta, která uváděla jeho kolekce život, je možné, že si běžný člověk ani změny nevšimne. Nebo se chystá revoluce? Uvidíme již za pár dní 5. března, kdy v rámci pařížského fashion weeku představí kolekci ready-to-wear podzim/zima 2019/2020.

Čtěte dál