Víkendové uklidnění mysli: vstříc harmonii

Autor a fotograf Austin Radcliffe proslul svým blogem Things Organized Neatly, na kterém ukazoval své kompozice úhledně uspořádaných věcí. Protože mysl zbožňuje řád a harmonii, vyplatí se podobné principy, které Radcliffe uplatňuje při svých fotografických skladbách, vyzkoušet i u vás doma.

Foto: archiv Instagramu @thingsorganizedneatly

„Mysl potřebuje trochu řádu,” říká slavný zahradní architekt Piet Oudolf, který proslul svými na první pohled divokými bujnými zahrady plných travin. Ve skutečnosti i ta bujnost a divokost má svůj systém, rytmus a vyváženost. Vytváří řízenou nahodilost.

Harmonie je pro naše vnímání jako pohlazení, a ocení ji i chaotické povahy, které jinak tvrdí, že minimalismus je peklo a Marie Kondo vrchní pekelnicí. Pro fakt, že lidská mysl si libuje v harmonii a uspořádání, existují i důkazy od vědců, konkrétně tým z University of Chicago ukazoval stovkám respondentů dva druhy obrázků. Na jedněch bylo neuspořádané prostředí plné asymetrie a nepravidelnosti, na druhých naopak uspořádané prostředí, kde všechno lícovalo. Skupina testovaných pak dostala za úkol vypočítat matematický test a ten si následně i oznámkovat. Ti, kteří předtím sledovali obrázky s asymetrickými výjevy, měli větší sklon podvádět, než ti, kteří koukali na harmonické obrázky.

Mozek má přirozenou touhu vyhledávat podobnosti a takové věci spojovat. Utříděné předměty pak na psychiku působí potěšujícím dojmem. Je jedno, jestli tím společným jmenovatelem bude barva, téma, velikost nebo materiál. Jistá uniformita a řád totiž působí uklidňujícím dojmem.

Zkuste si to! Možností je mnoho, třeba:

Čtěte dál