Vévodský pár ze Sussexu se vzdá své role v královské rodině a začne pracovat

Toto nikdo nečekal.

Foto: Getty images

Princ Harry a Meghan, vévodkyně ze Sussexu, budou chtít ze své strany ukončit výkonnost královských povinností. Tuhle zprávu do světa poslali skrze svůj instagramový účet, na kterém oznámili, že se chtějí stát finančně nezávislými a žít napůl ve Velké Británii a Severní Americe. Podle zdrojů BBC, manželé rozhodnutí předem nezkonzultovali s žádným členem královské rodiny.

“K tomuhle rozhodnutí jsme došli po mnoha měsících vnitřních diskuzí a přemítání všeho, co obnáší, být členem královské rodiny,” napsali na začátku svého příspěvku. Během cesty po Africe minulý podzim byl natočen dokument, ve kterém mohla veřejnost nahlédnout do způsobu myšlení Meghan a Harryho, které očividně napomohlo k tomuhle ráznému kroku. Vévodkyně v dokumentu přiznává, že přizpůsobování se královské rodině bylo pro ni velmi těžké a opravdu nebyla připravena na tak velkou pozornost bulváru, především během těhotenství a po narození syna Archieho. Princ Harry v dokumentu také popsal své duševní zdraví a způsob, jakým se vypořádá s tlakem veřejnosti a životem, který je neustále pod lupou.

Ke konci loňského roku princ Harry řekl, že spolu s Meghan mají v plánu podniknout právní kroky proti britským novinám Mail on Sunday, za nezákonné vydání jednoho z jejich soukromých dopisů. Článek stojí za jeho příběhem. “Ztratil jsem matku a teď sleduji, jak se moje žena stává obětí stejných mocných sil.” Řekl v té době rozhořčený Harry. S odvoláním na náhlou smrt své matky Diany, princezny z Walesu v roce 1997, řekl: “Viděl jsem, co se stane, když někdo, koho miluji, je komandizován do té ry, že se s ním již nezachází jako se skutečnou osobou.”

Foto: Getty images

Ze zdrojů BBC je jasné, že neočekávané prohlášení ve středu večer nebylo konzultované s nikým z královské rodiny, včetně královny a prince z Walesu. Mluvčí Kensingtonského paláce řekla BBC, že královská rodina byla “zklamaná”. Také, že diskuze s párem byly v rané zi. “Rozumíme jejich touze zaujmout odlišný přístup k životu, ale toto jsou záležitosti, které vyžadují čas, než se s nimi vypořádáme,” dodala.

Pár si plánuje rozdělit svůj čas mezi Spojené království a Severní Ameriku a založí novou “charitativní entitu”. Avšak přesně kde, kdy a co, je prozatím nejasné. Nejsou tomu ani dva dny a spekulace ohledně toho, čím se budou princ Harry a vévodkyně Meghan živit, jsou samozřejmě po celém internetu. Například David McClure, autor knihy o tom, jak členové královské rodiny vydělávají a utrácí své bohatství, zmínil, že mají dostatek svých peněz na to, aby v budoucnu mohli vydělat více peněz z nějakého televizního pořadu.

Foto: Getty images

hem Vánoc se Harry a Meghan přestali věnovat královským povinostem. Na šest týdnů odjeli do Kanady, kde strávili společné svátky. Jejich prvním královským závazkem roku tedy bylo navštívit kanadskou vysokou komisi v centru Londýna, kde osobně poděkovali Kanaďanům za vřelé přivítání během jejich pobytu. 

Meghan tvrdí, že Toronto se stalo jejím druhým domovem během natáčení úspěšného seriálu Suits (Kravaťáci). Podle časopisu Toronto Life je to také místo, kde má většinu svých přátel. Je pravděpodobné, že rodina stráví čas i v Meghanině vlasti - její matka Doria Raglandová žije v Kalifornii. Její otec, se kterým nemá velmi vřelé vztahy, žije naopak v Mexiku.

Co se týče jejich práce, vévoda se v posledních letech zaměřil na ochranu v Africe a pořádání The Invictus Games, projektu zaměřeného na zraněné členy ozbrojených sil. Rozšiřující se portfolio Meghan zahrnuje Národní divadlo a charitativní Smart Works, projekt v rámci kterého navrhla vlastní kolekci oblečení. Pár se sice chce vzdát povinností v rámci královské rodiny, ale nadále bude podporovat veškeré své patronské projekty.

Foto: Getty images

Dvojice také aktualizovala sekci svých stránek, která nastiňuje jejich budoucí přístup k médiím. Uvedli zde, že v roce 2020 příjmou “revidovaný mediální přístup k zajištění rozmanitého a otevřeného přístupu k jejich práci”. Zahrnutí do této nové strategie, Harry a Meghan uvedli, že “se budou angažovat v místních mediálních organizacích a podporovat mladé nadějné novináře”.

Vystoupí také z takzvaného systému královské roty, kde novináři a zástupci médií dostávají exkluzivní průkazy na pokrytí královských závazků v porozumění, že sdílejí veškerý materiál, který shromažďují. Pár uvedl, že budou nadále používat sociální média, včetně svého instagramového účtu, na kterém mají přes deset milionů sledujících, k osobnímu sdílení okamžiků v jejich životě přímo s veřejností.

Tak do které skupiny lidí patříte? Jste zastánci názoru, že rodinu si člověk nevybere a tohle je nepřijatelné rozhodnutí ze strany členů královské rodiny, nebo je to spíše pochopitelné a také byste dali přednost volnějšímu životu před vlastní rodinou? Tak či tak, o tomhle tématu toho letos ještě učitě mnoho uslyšíme.

Čtěte dál