Vendula Šulanová: Mé modely jsou oslavou ženskosti

Vyzpovídali jsme módní návrhářku a zakladatelku oděvní značky VS, která ve své tvorbě upřednostňuje prémiové materiály, specializuje se na denim a vysokou úroveň zpracování se smyslem pro detail. Má zkušenosti z kreativních studií z Nizozemska, Hongkongu nebo Pekingu. Jak právě tyto metropole ovlivnily její tvorbu?

Foto Archiv VS

Jak začala vaše kariéra návrhářky?

Po studiu jsem se rozhodla přesunout z malého města do Prahy, kde jsem se přes pozice módní poradkyně, stylistky a asistentky postupně vypracovala až k navrhování a tím jsem si začala plnit svůj dětský sen. Když jsem po pár letech začala pracovně cestovat do Hongkongu, utvrdila jsem se v tom, že chci zkusit žít a pracovat v zahraničí. Nejprve jsem prožila dva roky v Pekingu, poté jsem externě spolupracovala s londýnským kreativním studiem, později jsem také žila v Amsterdamu, kde jsem pracovala pro denim studio, právě tam vznikl úplně první počátek mé tvorby VS. Na konec své zahraniční kariéry přišla ještě zastávka v Hamburku.

Jak vznikla značka VS?

Při práci v Amsterdamu jsem byla oslovena nově vznikající českou společností na vytvoření designu kabelky. Součástí tohoto projektu byla i příležitost prezentovat své modely v rámci módní přehlídky v Praze. Tato spolupráce pro mě byla odrazovým můstkem k pokračování navrhování dalších VS kolekcí, tentokrát už sama za sebe.

Co vaši tvorbu nejvíce ovlivňuje?

Inspiraci nacházím v přírodě, umění, designu a architektuře, fascinuje mě módní scéna 90. let. V mých kolekcích obvykle kombinuji oversized modely s ženskou siluetou. Mé modely jsou oslavou ženskosti. Velikou inspirací jsou pro mě ženy, pro které navrhuji – jedinečné, nezávislé, nespoutané a reálné. Prostřednictvím svých kolekcí se snažím vyjádřit sebe samu. Všechny modely zkouším na sobě, přemýšlím, zda bych konkrétní model skutečně nosila a s čím bych ho kombinovala.

Foto Archiv VS

Pracujete s různými materiály i strukturami. S čím pracujete nejraději?

Velikou vášeň nacházím v denim kategorii, kdy se ale v poslední době více zaměřuji na použití jen surové denim organické tkaniny vyráběné technologií snižující spotřebu vody a bez použití jakýchkoli chemikálií. Materiál je obohacen o další technologie jako Re-call a Vintouch finish, které zaručují zachování tvaru a odstínu. Dále velice ráda kombinuji plisé, transparentní materiály a ve své prémiové řadě ráda používám francouzské krajky, hedvábí a kvalitní materiály - výsledkem jsou limitované kolekce ateliérové tvorby, modely určené pro nejrůznější eventy a party.

Najdeme ve vašich kolekcích i kožené kabelky?

Doposud jsem pro VS linii vytvářela jen design doplňky – opasky a náramky. V budoucnu bych ráda zapojila do svých kolekcí i kabelky, ale tentokrát bych se ráda zaměřila na veganské nebo recyklované materiály.

Vy a udržitelnost?

Snažím se o co nejnižší odpad při výrobě – materiály, se kterými pracuji, se snažím zužitkovat i do dalších sezon nebo k výrobě prototypu. Navrhuji jen mini série složené ze 4-5 outfitů. Převážná část kolekce je tvořena pouze z přírodních materiálů a nově nabízím i certifikovaný organický denim od světově uznávaného dodavatele. V příští sezoně budu pracovat s podšívkovými materiály z přírodního cupra vlákna, které vzniká jako odpad při zpracování bavlny. Svou jemností a leskem se vyrovná hedvábí a řadí se do kategorie biologického produktu.

Změnilo vaši tvorbu to, že jste se stala nově maminkou?

Mateřství si velmi užívám. Je to nejkrásnější období mého života. Zároveň se změnilo mé vnímání času, kdy každá volná minuta, kterou mohu věnovat tvorbě, je pro mě vzácná.

Musím tedy plánovat proces tvorby kolekce s předstihem, počet modelů v kolekci byl zredukován a například kampaň na léto 2021 už byla nafocena rok dopředu.

Foto Archiv VS

Ve vašich kolekcích se objevuje často minimalistický print na plisé. Co pro vás bylo inspirací?

Plisé vzniklo nejprve ve spolupráci s italským studiem, kde se vytvořila geometrická struktura plisé na černém podkladě. Vznikl tak originální plastický vzor na prémiovém materiálu, který byl použit pro první model Costa dress. S nápadem, kombinovat plisé s tiskem, jsem přišla o něco později, když jsem vypracovala téma krystalické struktury, které už bylo použito při tvorbě kožené kabelky. Své inspirace a nápad o struktuře popraskaného krystalu jsem poté dotvořila ve spolupráci s grafičkou.

Co by podle vás nemělo chybět žádné ženě ve skříni?

Dobře padnoucí a kvalitně vypracované sako, vintage kousek, ať už jde o luxusní kabelku nebo vintage jeansy a bílé triko či košile z organického nebo přírodního materiálu.

Jak vnímáte styl žen u nás oproti vaší zkušenosti z Amsterdamu?

Amsterdam mohu posoudit z profesního hlediska jako denim centrum, které je sídlem hned několika studií a vintage shopů (v nabídce většinou nechybí ikonické vintage Levi’s 501) a téměř každý denim nadšenec právě tyto vintage jeansy vlastní. V Nizozemí převládá každodenní transport na kolech, a proto se převážně upřednostňuje pohodová streetwear móda nad elegancí a u mužů dominuje skandinávský minimalistický look. Myslím si, že všeobecně Čechům chybí odvaha a individuální vyjadřování skrze oděv. Je ale pravdou, že v poslední době pozoruji stále více jedinců, kteří jsou více kreativní a baví je kombinovat netradiční tvary, výraznější barvy a materiály.

Idea (v rámci tvorby) pro rok 2021?

Připravuji kolekci s převahou přírodních materiálů v limitované edici, ve které se objeví škála barev od světlých přírodních tónů až po tmavé odstíny modré a vínové. Tematicky jsem se tentokrát přesunula do přírody, kde byla také focena i má sezónní kampaň.

Čtěte dál