Velmi neobvyklá cesta kolem světa. Bez uhlíkové stopy

Už dva roky brázdí světová moře futuristická loď Energy Observer. Jakou uhlíkovou stopu za sebou nechává? Vůbec žádnou. Je stoprocentně šetrná k životnímu prostředí.

Foto: Toyota

Energy Observer je loď, která se pohybuje na elektřinu vyrobenou z vodíku, který si umí ještě navíc sama vytvořit - z mořské vody. To znamená, že ke svému cestování nepotřebuje žádná fosilní paliva, a díky tomu ani nevypouští do vzduchu žádné emise. Představuje tedy praktické řešení pro k planetě absolutně šetrné získávání energie z přírody.

Dnes už je Energy Observer na cestách už dva roky. Svou plavbu započal ve Francii, poté se pohybovala ve Středozemním moři a nyní se nachází na severu Evropy. Během celkových šesti let by měla navštívit 50 zemí, udělat si 101 zastávek a v roce 2020 by měl doplout do Tokia, aby včas zavítal na Olympijské hry 2020. Jedná se o první pokus obeplutí celé planety v energeticky nezávislém člunu. 

Energy Observer ve Stockholmu. Foto: Toyota

„Když jsem lidem poprvé řekl o svém plánu, smáli se. Tvrdili, že je to utopie,“ usmívá se autor nápadu a kapitán lodi Victorien Erussard, který na moři strávil spoustu let a živil se jako důstojník obchodního námořnictva. „Jednoho dne jsem zažil totální výpadek elektřiny uprostřed Atlantického oceánu. Bylo to neuvěřitelné. Byl jsem obklopen větrnou a sluneční energií a nemohl jsem ji nijak využít. Tehdy jsem začal přemýšlet, že bychom měli vytvořit chytrou loď, která by to dokázala,“ popisuje, jak se zrodil nápad postavit Energy Observer.

Partnerem vývoje lodi s vodíkovým pohonem, která si navíc vodík umí i sama vyrábět, se stala Toyota. Automobilka se tak spolu s týmem Energy Observer snaží poukázat na to, že budoucnost vodíku zdaleka není jen v autodopravě nebo dopravě jako takové. „Jestliže můžeme na téhle lodi plout kolem světa, zítra může elektřina, kterou vyrábíme a používáme na palubě, zásobovat váš dům, město nebo stát,“ říká Victorien.

Energy Observer u Špicberků. Foto: Toyota

Největší překážkou na cestě k budoucnosti však podle něj nejsou technologie nebo výroba, ale naše hlava, způsob, jakým přemýšlíme. „Musíme se především osvobodit od zastaralých modelů, ve kterých jsme vyrostli. Můžeme si splnit sny, protože tahle loď byla na začátku také jen snem, ale musíme to tak mít nastavené v hlavě. Když se podíváte na jakékoli inovace na světě, uvědomíte si, že k dosažení globálního cíle, stačí přesvědčení. Myslím si, že můžeme změnit kurz dost rychle. Ne až v roce 2050. Ale teď hned,“ uzavírá optimisticky Victorien Erussard.

Foto: Toyota

Čtěte dál