Velikonoce ve 21. století: Kdy konzum nahradí uvědomění?

Dnes slavíme Velký pátek, připomínáme si den ukřižování Ježíše Krista. Křesťané v tento den nejedí maso a nekoná se mše svatá. Podle tradic se otevírají hory s poklady a nemělo by se prát prádlo, protože by se máčelo v Kristově krvi. V roce 2021 to ale pro mnohé může znamenat zkrátka den, kdy jsou vládou uzavřené obchody a v televizi jde speciální program.

Foto: Shutterstock

Podle dat Českého statistického úřadu se při posledním sčítání lidu přihlásilo k víře něco málo přes 30 % obyvatel. Můžeme pouze odhadovat, jak to dopadne v právě probíhajícím sčítání, ale nejspíše se toto číslo moc měnit nebude. Pokud se koukneme na kartogram České republiky zobrazující procenta věřících obyvatel, přibývá jich směrem na východ. Tento trend je patrný i napříč Evropou. Nejméně věřící státy jsou například Francie, Belgie, Estonsko, Nizozemsko či Německo. Na druhé straně stojí Turecko, Rumunsko, Řecko, Kypr, Itálie či Polsko jako státy s nejvyšším procentem věřících obyvatel. 

A proč to zmiňujeme? Po roce tu opět máme Velikonoce. Koledování a rodinné sešlosti jsou sice zakázané, ale i tak tu s námi Velikonoce budou. Krásným ukazatelem je fakt, že jen co skončil Valentýn, objevily se v regálech čokoládoví zajíčci, v pekárnách beránci a v oddělení dekorací vajíčka všeho druhu. Pokud jste měli u domu vrbu, možná vám ji už někdo drze ostříhal a upletl si z ní krásnou pomlázku. Samozřejmě pouze na ozdobu. A v domácnostech už jsou pravděpodobně napečené perníčky, proběhl jarní úklid a zadělalo se těsto na mazanec. Jenže...

... jaké jsou vlastně Velikonoce moderní doby?

Zvykli jsme si přepínat z jednoho svátku na druhý v průběhu celého roku, ale během toho jsme zapomněli, co jednotlivé dny vlastně znamenají. Ocitli jsme se v takovém zjednodušeném světě, kdy Velikonoce jsou pro mnohé pomlázka a beránek, Vánoce se rovnají stromečku a bramborovému salátu a dušičky jsou povinnou cestou se svíčkou na hřbitov. Kdybychom se na ulici zeptali 20 lidí na význam Velikonoc, možná nám ani půlka nedokáže odpovědět. Vypadá to, že jsme si ze svátků udělali jeden velký „cheat day“, kdy se obrovský konzum odpouští, kdy je normální se několik dní přejídat, nakupovat zbytečnosti a poté se rychle vrátit do normálu. Protože víte, kdo si na Velikonoce vzpomene 6. dubna? Vůbec nikdo. O co víc, nejspíš vám někdo v průběhu příštího týdne připomene, že se blíží Den matek.

Svátky jsou pro nás bezpochyby jistým únikem ze stereotypu. Dávají nám možnost překlenout jednotlivá období, máme se na co těšit a celému roku udávají určitý rytmus. Vůbec nechceme říci, že samy o sobě jsou špatné, to rozhodně ne, ale troufáme si říct, že náš přístup k nim často špatný je. Pro firmy je to marketingový nástroj ke zvýšení prodeje, pro běžné lidi hon za nejkrásnějším velikonočním zajícem nebo nejlepším adventním kalendářem. Zbytečný stres střídá zbytečná únava z něčeho, co jsme si vytvořili my sami.

Dny plné tradic, ale také pohody 

Dává smysl dodržovat tradice, jít s přírodními cykly, vnímat roční období a oslavovat náboženské svátky. Znamená to podle nás ale něco úplně jiného, než co se každý rok opakuje v nákupních centrech nebo na sociálních sítích. Proč raději nevnímat svátek jako čas na vydechnutí, zamyšlení se nad životem, ujasnění priorit a strávení času s lidmi, kteří vám jsou nejblíž? Obdivujme koloběh střídání ročních období a snažme se vnímat, jak se naše prostředí mění v průběhu dní, týdnů a měsíců. Jak se na jaře všechno probouzí k životu, v létě dozrává, na podzim ukládá ke spánku a v zimě všechno utichne pod nánosy mrazivé peřiny. Velikonoce moderní doby mohou být krásným spojením tradic jako je zdobení vajec, pečení mazance nebo koledování společně s oslavou příchodu jara. Zároveň přesto, že ne každý jsme věřící, zkuste poznat historii tohoto svátku a významy jednotlivých tradic a zvyků. Uvidíte, že je to vlastně zajímavé. A všechno zkuste uctívat s pokorou, bez nutnosti náletů na obchodní centra a uspořádání domácí hostiny.

Chceme tím především říct, že pokud vám jsou Velikonoce jako svátek blízké, oslavte je. Užijte si čas s tím, koho milujete. Udělejte si radost, ať už svazkem tulipánů nebo kávou z vaší oblíbené kavárny. Oslaďte si je kouskem mazance, beránka nebo třeba i croissantu. A zkuste vnímat okamžik. Nemusíte být věřící, abyste tento svátek dokázali přijmout tak, jak si opravdu zaslouží. Ale také se do jeho oslav nemusíte nutit, pokud tuto potřebu nesdílíte. Nenechte se zbytečně ovládnout tím, co vidíte v televizi nebo v obchodech. Zkuste oslavit jaro po svém, třeba s velkým hrnkem vaší oblíbené kávy, čtením nového románu či časopisu a vnímáním prvních paprsků jarního sluníčka. A nemusíte se cítit ochuzeně, pokud nemáte nazdobená vajíčka nebo beránka na stole. Právě naopak.

Čtěte dál