Váš květnový culture fix: 7 výstav, na které doporučujeme vyrazit

Galerie a muzea se otevírají, tak neváhejte a vyrazte je podpořit. Z programové nabídky jsme pro vás vybrali sedm expozic, které vás vezmou na výpravu do historie, více přiblíží výrazné umělce minulosti i současnosti a připomenou, co je vám nejdražší.

1. Milovaná Toyen

Foto: NGP

Výjimečné české umělkyni Toyen jsme v Harper's Bazaaru věnovali celé dubnové číslo, a tak máme radost, že se konečně pro veřejnost otevírá dlouho očekávaná výstava Toyen: Snící rebelka ve Valdštejnské jízdárně. Vstupenky na velkorysou retrospektivu, která mapuje bohatou tvorbu české malířky a ilustrátorky, je nutno rezervovat online. Výstava trvá do 15. srpna 2021.

2. Avantgarda na Hluboké

Foto: @alsova_jihoceska_galerie

Malevič, Rodčenko, Kandinskij a spousta dalších ruských avantgardních umělců se sešlo v Alšově jihočeské galerie v prostorách Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou. Díla ruské avantgardy v tak velkém rozsahu a kvalitě se prezentují v České republice vůbec poprvé. Unikátní kolekce pochází ze sbírky Muzea umění v Jekatěrinburgu. Výstava Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda je otevřena až do 1. srpna 2021.

3. Rajlich na Moravě

Foto: Moravská galerie v Brně

Jan Rajlich se narodil jako syn kováře, ale to mu nezabránilo v tom, aby se věnoval grafickému designu. Stal se jednou z největších osobností v tomto oboru u nás a jeho dílo a aktivity překračovaly hranice umělcovy rodné země. Výstava Rajlich 100 v Moravské galerii v Brně připomíná stoleté výročí jeho narození, jeho práce i jeho aktivity na brněnské kulturní scéně. Otevřena je do 8. srpna 2021.

4. Buďte v obraze

Foto: Markéta Grimaux

Pokud vám chození do klasických galerií nic neříká, můžete se ponořit do světa umění i jiných způsobem. Na imerzivní výstavě Bylo nebylo, Van Gogh, Monet, Renoir… je připraveno více než 2 000 m2 projekční plochy pokryté 30 laserovými projektory v prostředí 3D prostorového zvuku. Díky tomu vás obklopí dílo světových impresionistů a hudba Chopina, Ravela či Debussyho. Láká vás to? Zamiřte do Forum Karlín v Praze.

5. Memento mori

Foto: DOX

Možná vám připadá jít na výstavu o smrti v době pandemie jako brutální nápad, ale výstava Vanitas v pražském Centru současného umění DOX vám připomene, že pomíjivost a umírání zpracovávali umělci odjakživa a že smrt patří k lidskému životu. Stačí si vzpomenout na všechna uvadající květinová zátiší a mramorové piety... Šest desítek českých umělců vystavuje svá díla na dekadentní téma do 10. října.

6. Za králi Slunce

Foto: Národní muzeum

Koho by nefascinoval svět starého Egypta. Pokud jste před zavřením galerií prošvihli opěvovanou výstavu Sluneční králové v Národním muzeu, můžete jásat, protože je znovu otevřena veřejnosti. Expozice vás provede osudy vládců země na Nilu a odhalí tajemství pyramid Abúsíru. Exponáty se na výstavu sjely doslova z celého světa.

7. Z pohádky do pohádky

Foto: GHMP

František Skála patří díky svému svébytnému stylu a humoru k nejvýraznějším výtvarníkům na současné české umělecké scéně. Výstava František Skála a jiné práce v Galerii Hlavního města Prahy však představuje méně známou část jeho tvorby – od ilustrací pro dětské knihy až po fotografické komiksy a autorské knihy. Skálova poetika jim ale rozhodně nechybí. Výstavu najdete v Domě U Kamenného zvonu do 29. srpna 2021.

Čtěte dál