Váš dubnový culture fix: Nadpřirozeno, ženská síla a Lagerfeld

Nastal čas porozhlédnout se kolem sebe a zapátrat po tom, co by mohlo osvěžit vaši mysl. Bude to netradiční pojetí baletu, krabice plná vína nebo snad vzpomínky na jednoho z největších módních návrhářů?

1. Růženka na špičkách

Foto: archiv ND

Když se řekne balet, dodáte jedním dechem Čajkovskij. Protože jsou ale divadla stále zavřená, přichází online řešení. Je to i případ výpravného baletu Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée. Jeho česká premiéra se odehraje online na oficiálním YouTube kanále Baletu Národního divadla. Záznam natočený na jevišti Státní opery bude poprvé uveřejněn ve čtvrtek 29. dubna 2021 v 19 hodin, sledovat ho bude možné sedm dní do 5. května 2021, a to zdarma. Balet Národního divadla se tímto připojí k oslavám Mezinárodního dne tance 2021.

2. Milý Karle...

Foto: archiv Karl Lagerfeld

Sébastien Jondeau měl coby letitý bodyguard a asistent Karla Lagerfelda ke slavnému návrháři blízko jako nikdo jiný. Poprvé se potkali, když bylo Sébastienovi patnáct. Jeho nevlastní otec obchodoval se starožitným nábytkem, který Lagerfeld sbíral. Od svých 23 let pak pro návrháře pracoval. Za tu dobu se stali přáteli a Jondeau se i několikrát objevil v Lagerfeldových kampaních či ho doprovázel na červeném koberci. Nyní jeho blízký spolupracovník vydává knihu, v níž na léta strávená po boku legendárního tvůrce vzpomíná. Jmenuje se jednoduše Ça va, cherl Karl a objednat si ji můžete na www.karl.com či u nakladatelství Flammarion.

3. Kosmopolitní talent

Foto: archiv umělce

Rádi slyšíme o nových talentech na české hudební scéně. Zejména, pokud znějí světově. Jedním z takovým případů je i Aiko - zpěvačka, která se narodila v Moskvě, vyrostla v Česku a působí v Londýně. Loni v červenci vydala své první album Expiration Date, na němž najdete i povedený, energií pulzující singl Bad Influence a nedávno vydala o podstatně temnější nový singl Power. Ten se natáčel v prostorách bývalého kláštera Gabriel Loci, jeho tématem je ženská síla a Aiko se v něm představuje i jako zdatná tanečnice pole dance. Za jeden ze svých vzorů mladá zpěvačka označuje Florence + The Machine a má za sebou vystoupení na festivalech Sziget nebo Waves Vienna. Vřele doporučujeme k poslechu. 

4. Neuvěřitelné ženy

Foto: archiv HBO

Máte rádi svět hrdinů s nadpřirozenými schopnostmi? Máte slabost pro viktoriánský Londýn a historické seriály? Nová série Viktoriánky (The Nevers) zvládne uspokojit oba požadavky. Londýnem v roce 1896 otřese v základech podivná událost, v jejímž důsledku někteří – povětšinou ženy – získají úžasné či až znepokojující nadpřirozené schopnosti. Ocitají se tak na okraji společnosti a v nebezpečí. Amalia True (Laura Donnelly), tajemná vdova s tvrdou pěstí, a geniální mladá vynálezkyně Penance Adair (Ann Skelly) dostanou za úkol tyto „sirotky“ s nadpřirozenými schopnostmi ukrývat a chránit. Šest dílů první řady najdete od 12. dubna na HBO GO.

4. Povinná četba

Foto: archiv Assouline

Toužili jste vždy po soukromém vinném sklepě plném těch nejlepších vín z celého světa? Může k vám přicestovat v dřevěné krabici a s párem bílých rukaviček. Řeč je o knize The Impossible Collection of Wine nakladatelství Assouline. Velkolepá publikace nabízející skutečně vyčerpávajícího průvodce světem sběratelských vintage vín vyšla poprvé v roce 2016 a nyní je znovu k mání. Cena je 995 dolarů, ale co je to oproti hodnotě vaší budoucí kvalitní sbírky.

Čtěte dál