Váš culture fix pro prosinec: Umění (a Miley Cyrus) se vrací

Kulturní výběr toho nejlepšího pro konec roku. Čekají na vás staří mistři, nová generace českých umělců i vztahová terapie.

1. Vánoční Lemarket

Foto: archiv Lemarket

Pokud pátráte po vánočních dárcích pro sebe nebo svoje blízké, nabízí se jako jedno z nejelegantnějších řešení zamířit do pražského prostoru Máj 4. patro, kde se o víkendech 12.–13. a 19.–20. prosince otevře Lemarket. Vchodem přímo z Národní třídy se samostatným výtahem dostanete do nejvyššího veřejně přístupného podlaží legendárního obchodního domu, kde si můžete užít dvanáctou edici oblíbeného vánočního pop-upu a nakoupit dárky od českých tvůrců. Vstup je zcela zdarma a komu se nechce, může nakupovat i online.

2. Staří a dobří

Foto: archiv NGP

Galerie ožívají a trocha toho analogového umění dokáže povzbudit každého. Většina výstav se dočkala prodloužení, ale přibyly i nové expozice. Národní galerie například otevírá 11. prosince výstavu Staří mistři II. ve Šternberském paláci. Ta navazuje na expozici děl starých mistrů ve Schwarzenberském paláci, která se otevřela před rokem. Pokud se mistrného umění evropských velikánů nemůžete nabažit nebo toužíte jen utéct před vánočním shonem a davy, zamiřte na Hradčany.

3. Art Prague

Foto: archiv Art Prague

Máte-li slabost spíše pro české a současné umění, nenechte si ujít již 19. ročník festivalu Art Prague, kterého se účastní řada menších galerií a který představuje to nejlepší, co na současné umělecké scéně vzniká. Novinkou v programu je rozsáhlá prezentace soch mladých i zavedených sochařů, která obsadí deset pater Domu Radost na pražském Žižkově. Milovníci soch budou mít možnost prohlédnout si díla Jaroslava Róny, Michala Cimaly nebo Nikoly Ryšavé nejen v průběhu konání Art Prague, ale následně i v několika dalších týdnech. Více info najdete na www.artprague.cz.

4. Trochu retro Miley

Foto: Alana O'Herlihy

Miley Cyrus byla vždycky trochu neřízená střela, která se, občas snad až příliš urputně, snaží setřepat disneyovské stigma Hannah Montany. Na svém nejnovějším albu Plastic Hearts se tentokrát vrací do divokých 80. let a přizpůsobila tomu i svou novou image, která osciluje někde mezi Madonnou a Cyndi Lauper. Popové melodie tu pročesávají rockové riffy a nechybí ani singl nazpívaný s Billy Idolem nebo cover verze vypalovaček jako Zombie od Cranberries nebo Heart of Glass od Blondie. A chraplák Miley Cyrus k tomu všemu skvěle sedí.

5. Dejte si Terapii

Foto: archiv Audionaut

Oblíbená Terapie sdílením, kterou vytvořily Ester Geislerová s Josefinou Bakošovou, nově dostala podobu i audioseriálu. V režii Johany Ožvold v něm duo Ester a Josefina poodhaluje další peripetie vztahové online komunikace, a to i v době pandemie. Chybět opět nebudou vztahové smsky, které celou Terapii sdílením odstartovaly. Společnost jim bude dělat psychoterapeut Honza Vojtko nebo publicista Kamil Fila. První díl seriálu se věnuje tématu Rozchod vs. Zamilovanost a najdete ho na webu podcastové platformy Audionaut nebo v aplikaci Audiotéka.

Čtěte dál