Váš culture fix na březen: Sex ve městě, drogy a saxofon

Užijte si i během lockdownového března porci kultury. Seznamte se s Euforií na berlínský způsob či trochu jiným pojetím Sexu ve městě a dopřejte si virtuální terapii uměním.

1. Berlínský rauš

Foto: archiv HBO

Knihu My děti ze stanice ZOO si pamatují dnešní třicátníci velmi dobře. V dospívání se její četba povinně předepisovala jako protidrogová prevence. Popisuje příběh šestnáctileté dívky Christiane vyrůstající v Berlíně a její party kamarádů, kteří se pro ni po rozvodu rodičů stanou druhou rodinou. Společně se však propadají hlouběji do drogové závislosti a večírky přecházejí postupně v závislost na tvrdých drogách. Osmidílnou seriálovou adaptaci slavné knihy najdete nyní celou na HBO GO. Zajímavostí je, že ji doprovází hudba z pozůstalosti Davida Bowieho.  

2. Fragmenty lidských osudů

Foto: archiv Host

Bianca Bellová patří od uvedení svého románu Jezero k nejsledovanějším českým spisovatelkám. Proto nás těší, že na Velký knižní čtvrtek, tedy 18. března, vychází u nakladatelství Host její nová povídková kniha Tyhle fragmenty. Sledují jednotlivé protagonisty ve zlomových okamžicích jejich života - dívka na koupališti zažije přelomovou situaci, podobně zásadní je pro jinou ženu setkání dohodnuté přes Tinder, jednomu muži zase zemře dobrý přítel, jiný se vydává číst na literární festival, stará básnířka vede v pečovatelském domě rozhovor s mladým novinářem a v nehostinných Sudetech zase jeden hrázný vzpomíná na dívku, která mu pootočila svět. 

3. Pitva Sexu ve městě

Foto: archiv Acast

Pokud znáte seriál Sex ve městě nazpaměť a myslíte si, že byste mohli suplovat encyklopedii, bude vás jistě bavit podcastová série Sentimental in the City, kterou tvoří autorky podcastu Sentimental Garbage. Dlouholeté přítelkyně a autorky Caroline O'Donoghue a Dolly Alderton spolu v šesti epizodách proberou vše, od důležitosti některých outfitů až po to, proč je Carrie někdy záměrně otravnou postavou. Podcast najdete na podcastové platformě Acast či na podcasts.apple.com.

4. Půlhodinková terapie

Foto: archiv Cassandry Jenkins

Nemáte-li v dnešní době náladu na nějaké experimenty a hledáte nový přírůstek do vašeho playlistu, můžeme doporučit nové album newyorské hudebnice Cassandry Jenkins s názvem An Overview on Phenomenal Nature. Stopáž lehce přesahující půl hodiny nabízí skladby, které jsou spíše deníkovými záznamy jednotlivých imaginárních postav tu a tam doprovázených saxofonem. Na skotačení u vaření a vyřvávání refrénů to není, ale po jeho poslechu vám bude příjemně na duši. 

5. Virtuální galerie

Foto: archiv VOMA

Do galerií a muzeí se ještě nějakou dobu zřejmě nepodíváme. Alternativou tak zůstávají virtuální galerie. K těm nejzajímavějším patří VOMA (Virtual Museum of Online Art), které vybírá díla ze sbírek uznávaných institucí jako je Musée d'Orsay či Art Institute of Chicago a skládá je do tematických výstav. Ty si můžete procházet v normálním webovém prohlížeči, ale pokud máte VR zařízení, pak můžete skutečně zažít pocit blížící se normální procházce po galerii. Aktuálně si můžete projít výstavu Breaking into Colour, která ukáže různé přístupy práce s barvou na dílech Marka Rothka, Pieta Modriana či Yvese Kleina, nebo Reclaiming the Body, jež se zaměřuje zobrazování ženského těla.

Čtěte dál