Vánoce podle Karolíny Holubové

Kde jsou ty časy, kdy se týden do Vánoc zdál býti časem k nevydržení a nepřežití…

Foto: Karolína Holubová

Mám pocit, že od té doby, co mám diář a od té doby, co vánoční výzdoba všude visí skoro už od konce srpna… Dobře, teď trošku přeháním… Ale uznejte, v září tady v Británii spustí výzdobu na Halloween a jen co se blížíme ke konci října, je už vánoční výzdoba v plném proudu. Odevšud na vás vyskakují lední medvídci, Santové a sobi.  Vše halí falešný sníh a kdyby bylo tolik polárních medvídků, které vidíme v Hamleys takto vypaseno i na Arktidě… Svět by byl rázem krásnější místo.

Foto: Matej Paprciak

Deseti miliony světýlek osvětlené obchodní domy, ulice i stromy oslepí zrak všech kolemjdoucích. A ten shon! Všude je tak moc lidí, kteří kupují, zkoumají, brouzdají a nevědí, jestli to či ono mají koupit pod stromeček, nebo počkat, až se to objeví v povánočních slevách. Jsme přímo zaplaveni tím nepřeberným množstvím materiálních možností pod stromeček.

Foto: Karolína Holubová

Skoro by se jeden zamyslel nad tím, o čem ty Vánoce vlastně jsou… O čem třeba dříve byly a hlavně, o čem by vlastně býti měly... No jasně, že to o tom, být s rodinou, užívat si Štědrého večera a toho dvacátého čtvrtého strávit u Pelíšků s novým iPhonem v ruce… Malá odbočka… Budete letos koukat? - Já určitě ano!! Je to už taková rodinná tradice a možná o to víc nás ty Pelíšky baví, že ta jedna paní z televize, je při sledování s námi doma a vypráví nám historky z natáčení, které buď má ještě pořád nové, nebo jsme je my úspěšně za ten rok zapomněli, a tak nás pořád baví a překvapují…

Tak třeba se mi letos povede natočit nějakou historku na storíčko, takže rozhodně o Vánocích sledujte můj Instagram, protože o zábavu tam bude postaráno… Jinak moje oblíbená je máma s Jardou Duškem a jejich společná scéna s těžítkem.

Nyní zpět k Vánocům, vánoční ráno probíhá většinou tak, že se celá rodina oblečená do nových županů a papučí sejde ke společné snídani a všichni se společně budeme ládovat cukrovím, vánočkou a ovocným čajem. Ti, co chtějí začít den odvážně, místo vánočky zvolí bramborový salát, který stejně ráno chutná nejlíp - pěkně vychlazený, uleželý… No prostě pokrm hodný bohů…

Foto: Karolína Holubová

Jak se číslo v kalendáři zvyšuje, vánoční shon nabírá na síle a šílenosti. Rychlost, s jakou dny plynou je přímo závratná. Jeden den střídá druhý tak chvatně, že mi to dělá mžitky před očima. „Snad to stihnu koupit všechno!!“ říkám si, když běžím na autobus ověšená jako vánoční stromeček. V tento moment naprostého psychického vypjetí, bychom všichni měli zpomalit, možná se skoro až zastavit. A s hlubokým nádechem a výdechem se pokusit uklidnit. Všechny ty materiální „radůstky“, ať už drahé či levné jsou fajn, ale to hlavní, co by si člověk měl vzít z Vánoc, to není. Více nežli co je pod stromečkem, je pro mě důležité, kdo je kolem stromečku. Ano, je krásné blízké obdarovat a udělat si radost. Plácnout se trochu přes kapsu a koupit si třeba to, co bychom si jinak nedopřáli. Ale radost z toho, když se sejde rodina pohromadě a rodinnou atmosféru, to prostě nenahradí!

Proto bych vám všem tímto ráda popřála krásné a pohodové adventní dny a Vánoce! Pokuste se v tom předvánočním sprintu trochu zpomalit a nasát té požehnané atmosféry! Užívejte si jeden druhého! Neberte své blízké jako samozřejmost! A ať už pod tu jedličku, či smrček dostanete cokoliv… nezapomínejte, že pokud máte v životě spřízněnou duši, už jste dávno byli obdarováni! A pro ty, kteří třeba nikoho nemají - vydejte se třeba do domova důchodců nebo do dětského domova či do psího útulku. Těch, co by rádi našli spřízněnou duši na Vánoce, prostě těch opouštěných duší je také spousta. A všichni my, co máme to štěstí a máme stůl a koho za něj posadit, bychom měli být nejen velmi vděční, ale do míst, kde je spoustu opuštěných duší bychom se měli vydat také a trochu se o tu radost a štěstí podělit se svými bližními. My se určitě s Matějem vydáme.

Tak krásné Vánoce a Šťastný nový rok!!

Karolína

Čtěte dál