#vanlife po Česku: Co potřebujete vědět?

Většina ze sedmi milionů fotek s hashtagem #vanlife pochází z vysokých hor a pláží. Nic z toho ale v Česku nemáme. Lze si tento typ cestování užít i tady?

Foto: Visu

Že cestovat autem, v němž zároveň bydlíte, může být z mnoha úhlů pohledu luxusní záležitost, jsem poprvé zjistila před pár lety v Austrálii. Stačí mít dodávku s chytře vyrobenou vestavbou, která vám nabídne super matraci na spaní, ale také spoustu úložných prostor, v nichž si vozíte pracovní stůl a klidně i malou kuchyni.

Super auto seženete všude na světě. Já jsem si na svoji cestu po Česku půjčila Toyotu Proace, o jejíž útroby se postarala česká firma Visu. Její kempingová vestavba Sitka promění užitkové auto na moderního "nomáda" během deseti minut. Je plnohodnotnou postelí, kam si vezmete už jen peřiny (anebo spacák, ale peřiny zajišťují mnohem větší komfort - i ten vizuální).

Během dne pak postel během chviličky proměníte v pohodlné sezení a stůl, kde můžete jíst, hrát hry, v mém případě hlavně pracovat. Když najdete parkovací místo s tím správným výhledem, dost možná objevíte tu nejlepší kancelář, v níž jste kdy tvořili.

Foto: archiv

Auto tedy není problém. Ale co dál? Je Česko připravené na pojízdné nomády? Austrálie je plná kempů, které vlastně nejsou kempy - jsou vybavené dokonce i čistými sprchami, přestože za ně neplatíte. V každém obchodě a na každé benzínce tu seženete prakticky všechno, co byste během kempování mohli potřebovat. Kvůli obřím místním vzdálenostem tahle země se spaním v autě zkrátka počítá.

V Česku se budete muset připravovat o něco pečlivěji. Na druhou stranu, pokud něco zapomenete, nějaké větší město, kde vše potřebné seženete, bude v naší mini zemi vždycky po ruce.  

Pomůže také web bezkempu.cz, kde najdete spoustu užitečných informací i mapu míst, kde můžete zastavit a budete mít po ruce zázemí, které auto přirozeně nenabízí.

Foto: Visu

Kam vyrazit?

Já vždycky volím místa, kam ostatní moc nejezdí. S camper vanem to platí dvojnásob. Proto jsem tentokrát vyrazila do Sudet. Je vlastně jedno, kde v této oblasti začnete, kam až dojedete a kde skončíte. Vlastně si i jednotlivé zastávky můžete vybrat podle svého vkusu nebo momentální nálady.

V Sudetech se totiž střídají zapomenuté a téměř opuštěné oblasti (které mimochodem potřebují podpořit) s turisticky oblíbenými místy - vždyť právě kolem hranic leží většina českých hor se svými slavnými středisky a výletními cíly. 

Foto: archiv

Kde zakotvit?

V Česku je volné kempování povolené, což umožňuje večer zaparkovat i tak, abyste se ráno probouzeli s krásným výhledem do údolí, lesa či na vrcholky hor. Jen si dejte pozor, abyste nezajeli na soukromý pozemek, raději nezůstávejte v národních parcích, chráněných krajinných oblastech a vojenských újezdech.

Nezapomeňte si nakoupit něco dobrého k snídani - součástí vestavby je vařič i nádobí, a tak si dáte ranní kávu hezky v přírodě a zároveň v peřinách. Zmíněný Proace navíc má službu, kdy si můžete přitopit i bez nastartovaného auta, a tak se nemusíte bát ani trochu chladnějších horských nocí.

Čtěte dál