Vanlife není pouze letní záležitost

Cestování v obytném voze se stalo fenoménem posledních let, a to po celém světě. Pro někoho je dokonce životním stylem, který vyznává celoročně. Ano, v teplejších částech světa je to jednodušší, ale ani v Evropě se tohoto typu cestování nemusíte vzdávat během žádného ročního období. Dokonce ani v zimě, stačí být řádně připraven.

Foto: archiv Toyota

Cestování je momentálně téměř nemožné, minimálně komplikované. Celková situace, ve které se nacházíme, nejde dovoleným a prodlouženým víkendům úplně naproti, ale to neznamená, že se jich nutně ve všech směrech musíme vzdát. Pokud i tak chcete vyrazit za dobrodružstvím, vždy je tu nějaká varianta a ta možná nejbezpečnější je aktuálně tzv. #vanlife aneb cestujte autem, ve kterém zároveň bydlíte. 

I v České republice je mnoho míst v přírodě, která mají své kouzlo za každého ročního období. Pouze vy, váš „nomád“ a dary naší krajiny. A pokud budete odvážnější, můžete se vydat i za hranice.

Chytrý vůz je základ

Cestování je vždy pohodlnější s kvalitním autem. Čím profesionálněji vybavený vůz máte, tím komfortnější život nabízí a tím více si svou dovolenou pravděpodobně užijete. Můžete si samozřejmě pořídit klasický karavan, jenže s ním zase není pohyb na silnici tak snadný jako s praktickým mini vanem. Nás zaujal například model Proace Nomad, který česká Toyota svěřila do rukou firmy Egoé.

Foto: archiv Toyota

Ta se na něm vyřádila. Do původně osobní dodávky instalovala autovestavbu Nestbox Hiker, která jednoduchým vložením do zavazadlového prostoru promění vůz v komfortní kempingové auto. Jednoduše ji připevníte do vozu, rozložíte a váš vůz se promění v dokonalého parťáka na dovolenou. Obsahuje i takovou mini kuchyňku, takže si na cestách v pohodě uděláte večeři, nebo uvaříte čaj na zahřátí, který se s zimou v plném proudu bude určitě hodit. Samozřejmě nesmí chybět ani pohodlná matrace, která vám zajistí kvalitní a pohodlný spánek. Po noci plné snů se s ranním rozbřeskem budete moci dokonale odpočatí vydat za dalším dobrodružstvím. 

Foto: archiv Toyota

V teple ve dne i v noci

Nezapomeňte ale, že nejen noci, ale i dny jsou chladné. Topení vás zachrání ve dne, ale přibalte si na cestu dostatečně teplý spacák a případně i peřinu. Ta vám zajistí nejen hezčí prostředí pro dokonalou #vanlife fotku, ale také větší pohodlí. Interiér auta navíc ozdobte vlněnou dekou - jednak pak vypadá útulněji, fotogeničtěji, ale hlavně máte další záchranu, kdyby vám náhodou stále byla zima. Termosku na čaj, anebo termoláhev s čajem či jiným oblíbeným horkým nápojem mějte všude s sebou, zahřeje vás v každé situaci. 

Samozřejmě se bude hodit teplé a funkční oblečení, pamatujte, že nejedete na ples, ale objevovat krásy našeho domova a ty vás mohou zlákat i k procházce či túře. Buďte tedy připraveni na všechno a pár tipů na hřejivý a stylový look jsme vám sepsali zde.

A nemusíte se bát, tento obytný vůz nabízí dostatečné úložné prostory, a navíc také stropní tašku či si můžete dokoupit také ještě okenní. Může se tedy zdát, že je Proace Nomad nafukovací, ale je zkrátka pouze dokonale vymyšlený pro všechny situace. 

Foto: archiv Toyota

Aktivita i lekce otužování

Přes den zkuste být aktivní, a co nejvíce pobývejte venku. Nejlepší je přejet na další místo dopoledne a odpoledne můžete objevovat okolí. Rozproudí se vám krev v žilách, prokrví se končetiny, a tak vám obecně bude krásně teplo. Následně si uděláte příjemný odpočinkový večer, který ten už tak dokonalý den završí. Odvážnější si po ránu mohou dát koupel ve studené řece, která vás probudí a nastartuje vaše tělo na další den. Pamatujte, že otužování je také skvělé na vaši imunitu, ale ve zdravých mezích. 

#vanlife komunita

Touto dovolenou se přidáte ke komunitě lidí, kteří své zážitky v rámci tohoto typu cestování sdílí na sociálních sítích pod hashtagem #vanlife. Najdete tak již více než šest milionů fotek a videí z celého světa. Přidejte se k nim a pochlubte se svými cestami. Můžete se tak ale také inspirovat na vychytávky pro život na čtyřech kolech a doladit svůj vůz v druhý domov.

Foto: archiv Toyota

Čtěte dál