Vanda Janda: Obrazy vždy hodnotím intuitivně

Sérii rozhovorů, které byly vytvořeny s vydáním speciálního Art Issue, zakončuje zpověď mladé a úspěšné návrhářky Vandy Jandy. Jak moc ji umění ovlivňuje v její tvorbě a kdy se naposledy cítila jako Toyen, múza dubnového Harper's Bazaaru?

Foto: archiv Instagramu @vandajanda

K jakému druhu umění máte největší vztah? 

Již od školního věku jsem chodila na výtvarnou výchovu, moje mamka tam učila. Byl to můj nejoblíbenější kroužek až do střední školy, kdy to začalo být gró mého vzdělání. Těžko se mi tedy odpovídá. K módě mám pochopitelně nejblíž, studovala jsem ji, je mojí prací. Baví mě oblečením ženy ještě více zkrášlovat a skrz to poznávat jejich osobnosti. Vždy jsem ale také tíhla k malbě a keramice. 

Jaké umění byste si přála mít ve svém obývacím pokoji, kdybyste si mohla dovolit pořídit cokoliv na světě?

Obraz od Kataríny Janečkové-Walshe. Mám na mysli jeden konkrétní, který mám na pomyslném wish listu již od střední školy a chci ho stále víc a víc. Už jsem po něm i pátrala, ale je vyprodaný. Případně obraz od Andreje Dúbravského, který byl studentem na mé střední škole a paní profesorka dějin umění nám ho pokaždé vychvalovala. Je vidět, že měla vždy dobrý odhad. 

Jaké umění či sběratelský kousek naopak už doma máte?

Já osobně mám nejraději zděděné olejomalby po mé rodině, kde žádné slavné jméno nefiguruje, ale mají pro mě nevyčíslitelnou hodnotu. Předávají se již po x generací a vážou se k nim různé příběhy. Moji rodiče ale mají malou sbírku od slovenských umělců, které uznávají. 

Foto: archiv Instagramu @vandajanda

Vaše nejoblíbenější dílo umělkyně Toyen?

The Snap! Obrazy vždy hodnotím jak dítě - intuitivně. Buď se mi líbí nebo ne. Tento se mi líbí neskutečně! 

Kdy naposledy jste si připadala jako Toyen?

Když jsem silnější, než jsem si o sobě původně myslela. 

Inspirujete se uměním při tvorbě módních kolekcí?

Ano, přirozeně. Všímám si a reflektuji okolí, které vnímám, kam umění také patří. Například první kolekce byla inspirovaná 12 Ctnostmi a Neřestmi v Kukse od Brauna. Jsem zastáncem toho, že oblečení má v první řadě jeho majiteli lichotit, má být perfektně zpracované a jeho idea nemá v žádném případě nositele zastínit. Takže inspirace se projevuje spíše v konceptu, detailu či skladbě kolekce. 

Čtěte dál