V pátek začíná pražský týden módy

Co byste si neměli nechat ujít?

Foto: archiv MBPFW

V pátek, 22.března, staruje Mercedes-Benz Prague Fashion Week podzim / zima 2019.

Přehlídky módního týdne představí celkem dvacet návrhářů a značek, tři školní ateliéry a ve společném bloku také čtyři finalisty soutěže pro mladé návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2019. Mezi návrháři a značkami najdeme jména, která se na molo MBPFW vracejí po jedné i více sezónách pauzy. Mezi ně patří například Miro Sabo, Petra Balvínová, Petra Ptáčková a také jedna z největších oděvních značek v zemi Pietro Filipi. Mezi naprosté nováčky na scéně MBPFW pak budou patřit dvě mladé návrhářky – Božidara a Vanda Janda. Tvorbu budoucí generace designérů budou zastupovat dva ateliéry UMPRUM (Design oděvu a obuvi prof. Liběny Rochové a Ateliér módní tvorby Pavla Ivančice) a také Ateliér design oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Co si nenechají ujít redaktoři Harper's Bazaaru?

Veronika Miškovská, zástupkyně šéfredaktorky: "Jsem zvědavá, co předvedou nováčci na pražské „fashionweekové” scéně - Vanda Janda, kterou známe spíš jako influencerku, a Božidara, jejíž svetry jsou velmi oblíbené. Dlouho jsem sledovala příběh Ziky Aschera, výrobce látek českého původu, z jehož inovativních materiálů šily ve 20. století ty největší módní domy - od Christiana Diora až po Balenciagu - a spolupracoval s desítkami umělců. Uměleckoprůmyslové museum mu věnovalo přenádhernou výstavu Šílený Hedvábník a zároveň studenti UMPRUM vytvořili z jeho původních látek nové modely, které představí na MBPFW. Vidět je na mole bude pro mě osobně emotivní zážitek."

Lucie Kratochvílová, redaktorka harpersbazaar.cz: "Letos musím MBPFW vynechat, budu tou dobou v Americe, a nejvíc ze všeho mě asi mrzí, že neuvidím přehlídku mého oblíbence Lukáše Krnáče a Božidary, na kterou jsem strašně zvědavá. A taky mi samozřejmě bude chybět ta atmosféra a streetstyle návštěvníků, na ten se často těšívám víc, než na samotné přehlídky."

Karolína Otevřelová, šéfredaktorka harpersbazaar.cz: "Nejvíc se těším na mého oblíbeného návrháře Mira Saba. Měla jsem možnost vidět kolekci s předstihem přímo u Mira v ateliéru a musím říct, že se opravdu máme na co těšit. Vrací se k velmi ženským siluetám a mám chuť si minimálně půl kolekce pořídit."

Čtěte dál