V Paříži se otevřel nový chrám luxusu. Podívejte se dovnitř

Ve francouzské metropoli se po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřel velkolepý obchodní dům Samaritaine. Najdete v něm 600 značek a největší beauty sekci v Evropě.

Foto: archiv DFS

Když si v roce 1870 Ernest Cognacq otevřel na rohu rue de la Monnaie and rue du Pont-Neuf malý obchod Samaritaine, mohl jen doufat, že bude úspěšný. Nemohl ale zdaleka tušit, že tím položil základ jednoho z nejkrásnějších obchodních domů Paříže. Samaritaine, kterému Pařížané přezdívají „Samar“, vyrostl v rozsáhlou budovu se secesními i art deco prvky. Byla z něj chlouba Paříže.

Pak ale obchodní dům pozvolna upadal a v roce 2005 byla zchátralá budova na břehu Seiny dokonce z bezpečnostních důvodů trvale uzavřena a společnost LVMH, která ji vlastní, ji nechala nákladně zrekonstruovat. Nyní se tak po dlouhých šestnácti letech opět probudila k životu. 

Foto: archiv DFS

Denní snění

Interiéry byly zrekonstruované do své původní krásy, nechybí proto půvabné fresky s motivem pávů a květinové detaily. Hlavní chloubou je kromě bohatě zdobeného hlavního schodiště i skleněná kupole, která do pětipatrové budovy propouští dostatek denního světla. K historické části byla přistavěna i moderní budova s ladně vlnitou skleněnou fasádu, v jejíž utrobách se skrývá sekce se streetovou módou. Na celkem dvaceti tisících metrech čtverečných tu najdete 600 módních značek, v suterénu největší beauty sekci v Evropě, dvanáct restaurací či bister, spa, a dokonce i několik privátních „pokojíčků“ pro VIP klienty, kteří tak mohou nakupovat například luxusní šperky v naprostém soukromí.

Nejvíce návštěvníků ale patrně zamíří do La Boutique de Loulou v přízemí, kde je k dispozici výběr z cenově dostupných designových doplňků, drobností a suvenýrů. S obchodním domem navíc přímo sousedí nově otevřený pětihvězdičkový hotel Le Cheval Blanc, který nabízí nádherné výhledy na řeku. 

Čtěte dál