V Paříži se otevírá velkolepá výstava Coco Chanel

Pařížské muzeum Palais Galliera připravilo výstavu věnovanou Coco Chanel a jejím revolučním nápadům. Milovníci domu Chanel, čas máte do března 2021.

Foto: archiv Palais Galliera

Gabrielle „Coco” Chanel je bezesporu legenda. Ve čtvrtek 1. října se na její počest otevřela v Paříži výstava s názvem Gabrielle Chanel, Fashion Manifesto. Muzeum však nekončí u oblečení, k vidění je přehlídka šperků, doplňků, parfémů a ukázka celkové vize domu Chanel. Výstava potrvá v Palais Galliera až do 14. března 2021.

Stopa Coco Chanel v historii módy

Chanel osvobodila ženy od viktoriánských korzetů, naopak využila pánský šatník na to, aby stvořila oblečení pro moderní ženy. „Chanel má na svědomí takovou míru DNA moderního stylu, že se její radikalismus skrývá přímo na očích. I pro nás bylo překvapením, jak moc jsme její práci do hloubky neznali,” uvedla ředitelka muzea Miren Arzalluz. Ať už se jedná o její první pruhovaný námořnický top „mariniere“ z roku 1916, nebo o černou barvu, díky které se ženy začaly poprvé oblékat sportovně. Proslavila se však především jako tvůrce malých černých šatů, dvoubarevných bot, prošívaných kabelek (jako je ikonická kabelka 2.55) nebo svého jedinečného parfému Chanel N°5. 

Od počátků až po dobytí módního světa

Výstava zasvěcená Gabrielle „Coco” Chanel je rozdělena do deseti kapitol, z nichž každá je doprovázena jejím portrétem z doby, kdy jí bylo mezi třiceti a šedesáti lety (zemřela v roce 1971 ve svých 87 letech). Na výstavě nahlédnete do jejích skromných začátků, když si otevřela obchod s klobouky na Boulevard Malesherbes, až po její módní dům, který byl otevřen během první světové války v roce 1915. Za zmínku stojí i fakt, že všechny exponáty patří mezi její první návrhy. 

Foto: archiv Chanel

Za největší skvosty jsou považovány kusy z třicátých let, od rukavic až po peněženky a elegantní dvoudílné oblečení, které udávají tón extravagantní předválečné Evropě. „Chanel tvořila především pro sebe. Navrhováním oblečení pro nezávislou a aktivní ženu zjistila, jak předvídat a plnit očekávání žen své doby, víc než kdokoli jiný. Připravila půdu pro novou ženskou eleganci,” doplnila Miren Arzalluz.

Výstava jistě uchvátí každou moderní ženu. Není pouze o nádherných návrzích a kolekcích. Očekávejte i detailní popis těžkých začátků, kterými si ve světě ovládaným muži Chanel prošla a v němž nakonec uspěla. Například francouzský módní návrhář Paul Poiret kvůli Chanel zkrachoval, protože změnila vztah žen k módě od propracovaných šatů k jednoduchosti a pohodlí.

Nejslavnější parfém 

Prostor se najde i pro milovníky ikonického parfému. Místnost věnovaná vůni Chanel N°5, kterou Coco představila v roce 1921, je vyzdobena flakónky, stejně jako ve videu z roku 1952, ve kterém dává rozhovor Marilyn Monroe. Ta sama jednou slavně prohlásila řekla: „Nenosím do postele nic jiného než pět kapek Chanel N°5.” Vůně přišla na trh v době, kdy parfémy byly převážně květinové a balené ve zdobených obalech stylu Art Deco. Úsporný flakon a čistá vůně připomínající dětství Coco Chanel v klášterním sirotčinci tak ve své době způsobily senzaci.

Foto: archiv Chanel

Výstava zahrnuje i stovky náhrdelníků, prstenů a přívěsků. Zdobené šperky, které Chanel používala, byly kontrastem k jejímu minimalistickému stylu a mixovaly zlato s bižuterií. „Dala bižuterii nový význam. Vyrobila také doplňky, které se staly nezbytnými pro vzhled Chanel," řekla Arzalluz.

Podívejte se s námi na střípky z výstavy:


Kdo měl jako první možnost výstavu 
navštívit

Více informací naleznete na oficiálních webových stránkách muzea Palais Galliera. 

Čtěte dál