Některé evropské země se už začínají otvírat turistům. Na které destinace se při plánování letních prázdnin zaměřit?
Omezení cestování nakonec nebude tak přísné, jak to nějakou dobu vypadalo. Oblíbené destinace českých turistů otvírají hranice a chystají se na sezónu. V naší galerii zjistíte, kdy a kde začne nejdříve, a na co se během plánování letní dovolené připravit.
V Rakousku platí povinnost nosit roušku v uzavřených veřejných prostorech a pro vstup do země potřebujete negativní test na covid-19, který není starší více než čtyři dny. Pokud Rakouskem pouze projíždíte, jako důkaz se bere například dostatek paliva v nádrži. Kontroly na hranicích jsou namátkové. Při návratu teď potřebujete znovu negativní test anebo dodržet dvoutýdenní karanténu, nicméně předpokládá se, že od poloviny června už sem budete moci cestovat i bez testů.
Také naši východní sousedé už otevřeli hranice. Zcela bez omezení sem zatím můžete na 48 hodin, opatření by se však měla postupně omezovat - další vývoj čekejte v půlce června. Rozhodně tedy stojí za to zvážit, jestli letošní dovolenou nestrávit právě tady. Nebo kdy jste v této půvabné zemi byli naposledy a kdy se asi zase naskytne tak "parádní" příležitost?
Řecko zahajuje turistickou sezónu 15. června, od 1. července se obnoví mezinárodní lety. "Podle ministerstva zahraničí probíhají jednání o tom, že by čeští občané nemuseli předkládat test, ani být v karanténě. Momentálně platí speciální opatření na plážích: vzdálenost mezi slunečníky s lehátky musí být minimálně čtyři metry, pod jedním slunečníkem mohou být pouze dvě lehátka (rodiny mají výjimku), občerstvení je vydáváno u okénka, na plážích je zakázán prodej alkoholu a kontaktní sporty, v některých hotelových restauracích bude samoobslužný bufet nahrazen klasickou obsluhou. Předpokládáme však, že v průběhu léta se vše bude vracet k normálu,“ popisuje situaci mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.
Země už otevřela hranice, nepřístupný zůstává jen ostrov Brač, a už ani není nutné povinnost předkládat negativní test či dodržovat čtrnáctidenní izolaci. „Jedinou podmínkou přicestování je předložení rezervace ubytování nebo nájmu lodi na hranicích, přičemž pozvání od známého nestačí. Cizinci musí také během pobytu dodržovat speciální pokyny, tedy omezit kontakt s dalšími osobami a každé ráno si měřit teplotu. Pokud bude vyšší než 37,2° C, je nutné kontaktovat místní hygienickou stanici,“ upozorňuje Řezníčková. V zemi se 25. května otevřely restaurace i obchody, roušku je nutné nosit ve vnitřních veřejných prostorách. Na plážích i všude jinde by lidé měli dodržovat rozestupy dva metry.
Také Španělsko se pomalu navrací k normálu. Turisté, kteří sem přijedou po 1. červenci, nebudou po návratu muset do karantény. 25. května se tu už otevřely pláže i pro koupání. Vůbec nejbezpečnější je vyrazit do nejméně zasažených, a zároveň velmi krásných oblastí Kanárských ostrovů a Baleárů, mezi nimiž se zároveň plánuje bezpečný koridor.
Od 26. května fungují na hraničních přechodech s Českem pouze namátkové kontroly. Momentálně však mohou do Německa přicestovat pouze osoby s trvalým pobytem, pendleři a ti, kteří mají přesvědčivý důvod. Turistické cesty by však měly být povolené od 15. června. Následná opatření si jednotlivé spolkové země budou regulovat samostatně. V sousedním Sasku jsou restaurace a hotely otevřené od poloviny května, Bavorsko zprovoznilo restaurace 25. května a 30. května by pak měly fungovat i hotely, zámky a zábavní parky.
Dokonce i Itálie se už pomalu otvírá zahraničním cestovatelům. Od 3. června otevře hranice obyvatelům zemí schengenského prostoru. Pro všechny se ruší povinná dvoutýdenní karanténa, pro vstup do země je nutné vyplnit formulář, ve kterém uvedete důvod příjezdu, kontakt a adresu pobytu.
Po obnovení letů, které je plánováno na srpen, budou pětihvězdičkové hotely v Antalyi od června opět vítat domácí i zahraniční hosty. Začnou fungovat s náležitými opatřeními, jako je měření teploty, rozestupy či dezinfekce zavazadel. Samozřejmostí bude, že tyto hotely preventivně alespoň v počátku omezí bufetové stravování, a budou vydávat jednotlivé porce. Zavádějí se i některá technologická opatření, například místo karet a klíčů k pokoji hosté dostanou QR kód do chytrého telefonu.