Uvnitř nejkrásnějších knihoven Evropy

Odteď se na kartičku do knihovny budete koukat jinýma očima

Foto: archiv

Když hledáte příklady dechberoucí architektury, interiér knihovny asi nebude to první, co vám vytane na mysli. Přesvědčte se o opaku. Zapátrali jsme v těch nejstarších a našli architektonické skvosty.

Biblioteca Statale Oratoriana dei Girolamini, Neapol, Italie
Foto: archiv

Vznik této unikátní knihovny se datuje do roku 1586 a je považována za v Neapoli nejstarší. Najdete zde kolekci rukopisů, vzácné edice i hudební spisy. K budově je přidružen i kostel a jejich komplex stojí přímo naproti katedrále v centru města.

Stiftsbibliothek Kremsmünster, Kremsmünster, Rakousko
Foto: archiv

Kresmünster Abbey je jeden z nejstarších a největších klášterů v Rakousku. Jeho knihovna, ve které je na 170.000 knih, byla v roce 1670 přestavěná Carlem Antonionem Carlone do barokního stylu. Prostor zahrnuje jednotlivé menší místnosti, tematické stropní malby a observatoř.

Biblioteca do Convento de Mafra, Mafra, Portugalsko
Foto: archiv

Jedna z nejsignifikantnějších rokokových knihoven na světě. Architektem budovy byl Manuel Caetano de Sousa (1742-1802). Knihovna, která je nyní využívána jako muzeum, byla postavena roku 1771. Zamilujeme si ji pro velký počet oken vytvářející strukturu, kterou prostupuje denní světlo. Na přitažlivosti knihovně  ještě přidává centrální kupole a klenuté klenby. Prostor obklopují vysoké balustrády se stěnami s knihovnami.

Biblioteca Apostolica Vaticana, Řím, Itálie
Foto: archiv

Vatikánská knihovna vznikla v době papeže Sixta V. (1521-1590), který ji nechal vystavět pro sbírku dvaceti tisíc knih. Místem pro novou knihovnu se stala část vatikánského komplexu, která sloužila renesančním papežům pro turnaje a slavosti.

Strahovská knihovna, Praha, Česká republika
Foto: archiv

Na konci 18. století byla Strahovská knihovna nejznámější klášterní knihovnou v Čechách. Její teologický sál nese prvky barokních vlivů a je v ní na 18.000 knih. Zatímco filozofická síň, postavena roku 1783 Ignácem Janem Nepomukem Pilliardim (1737 - 1824) nese neoklasické prvky, které jsou patrné v knihovnách, galeriích a na ořechových stěnách.

Čtěte dál