Útočiště kávomilců

Ať už pijete obyčejné espresso, nebo sójové moccacino se šlehačkou, toto jsou kavárny, které si zapamatujete.

Růžový instagramový hit
Foto: archiv kavárny
Růžový instagramový hit

Feya, Londýn

Kavárna Feya, které je plný Instagram, je velký splněný sen majitelky Zahry Khan. Ta si vlastní podnik vysnila už ve svých deseti letech, ale proměnit přání ve skutečnost se jí povedlo až o dvacet let později. Interiér i menu v pastelových odstínech, pudrově růžová, rozkvetlé květiny pod stropem i motýli,kteří by mohli každou chvíli oživnout – není divu, že to tu
milují především ženy. Největší úspěch sklízejí snídaně plné superpotravin a fotogenických wellness pokrmů, které na míru navrhla výživová specialistka a foodblogerka Virpi Mikkonen.

Klasika ve zlatě
Foto: archiv kavárny

New York Café, Budapešť

Nazvat toto místo pouhopouhou kavárnou by bylo příliš přízemní. Potkávají se tu zástupci maďarské kulturní scény (ano, dalo by říct, že sem chodí „budapešťská kavárna“), turisté, které okouzlí majestátní interiér překypující zlatem, běloskvoucím mramorem a křišťálovými lustry, i milovníci moderní gastronomie. Všichni si tu připadají jako ve svém osobním ráji. Aristokratický duch je tu cítit dodnes, a možná i to je důvod, proč stále patří – a to i v nekonečné konkurenci – mezi nejkrásnější kavárny na světě. V interiéru i v úslužnosti obsluhy je cítit rakousko-uherská vznešenost, a tu můžete i ochutnat. Třeba když si jako předkrm objednáte „spisovatelův talíř“ s výběrem oblíbených maďarských uzenin a trochou kaviáru.

Hipsterský ráj plný květin
Foto: archiv kavárny
Hipsterský ráj plný květin

House of Small Wonder, Berlín

Protože každodenní život nespočívá ve velkých zázracích, ale v malých radostech, které ho dělají příjemnější. S tímto heslem vznikl podnik House of Small Wonder v roce 2010 v Brooklynu. O pět let později dvojice Motoko Watanabe a Shaul Margulies otevřeli druhou pobočku, a to překvapivě v Evropě, v klidné ulici Johannisstrasse v Berlíně. Útulná atmosféra nechybí ani tady, pomáhá tomu všudypřítomné dřevo a hlavně spoustu rostlin. Jde o oblíbené místo, kde se nejlépe dlouze snídá (klidně i odpoledne) a menu zahrnuje jak typické brunchové lahůdky v čele s vejci Benedikt, tak i fusion kuchyni. Mezi zdejší legendy jídelního lístku patří Okinawan taco rýže, pokrm, který kombinuje chutě Tex-Mex a Japonska.

Trochu jiný výstavní sál
Foto: archiv kavárny

Le Cafe Mollien, Paříž

Návštěva Louvru patří k typickým pařížským turistickým kratochvílím. Hodiny kochání se díly světových umělců však může unavit a pak se nabízí možnost načerpat energii v kavárně. Ta, kterou najdete přímo v Louvru, stojí za návštěvu. Vlastně stojí za návštěvu, aniž byste předtím zkontrolovali úsměv Mony Lisy. Nachází se v Denonově křídle Louvru, v oddělení italského, španělského a francouzského malířství. Francouzský designér Mathieu Lehanneur, který se postaral o rekonstrukci, nechal historický prostor dýchat a jediným výrazným a nepřehlédnutelným prvkem jsou moderní růžová svítidla ve tvaru vajec. Nabídka z jídelního lístku zahrnuje spíše jednodušší položky, jako jsou sendviče, zeleninové saláty nebo quiche, ale také vybrané sladké drobnosti cukrářského mistra Philippa Urracy. Oči se tu potěší, ať už se zadívají jakýmkoli směrem. Na strop, který pokrývá historická malba Charlese Louise Müllera, či když pohled zamíří ven ke skleněné pyramidě, nebo ještě dál až do Tuilerijských zahrad.

Ikony designu
Foto: archiv kavárny
Ikony designu

NM&, Stockholm

Před půl rokem se po náročné rekonstrukci znovuotevřelo národní muzeum výtvarného umění ve Stockholmu. Novinkou je i kavárna s restaurací, která zabírá tři místnosti v přízemí, které se tak nově zpřístupnily veřejnosti. Vznikl prostor, který sám o sobě připomíná interaktivní prohlídku toho nejlepšího ze skandinávského designu. Aktuálně nabízí ukázky prací více než padesáti značek a designérů, a návštěvníci tak mohou ikonické produkty i méně známé objevy vidět nejen v kontextu místa , ale i vyzkoušet v praxi. Pokud jste ještě nepodlehli čisté kráse severského designu, tak tady se nejspíš zamilujete.

Vize Wese Andersona
Foto: archiv kavárny

Bar Luce, Milán

Tento bar s kavárnou připomíná filmové kulisy. Ne náhodou, však ho taky navrhl režisér Wes Anderson, jehož filmy jsou známé svým typickým „lookem“ a smyslem pro detail. Se stejnou vervou se zhostil i návrhu interiéru ve Fondazione Prada. Ač na filmovém plátně rád pracuje se symetrií, tady se jí spíš vyhýbal. Pro skutečný život je prý lepší vytvořit místa, kde se dobře jí, pije, mluví a čte. Jeho Bar Luce je oslavou italských podniků a kultury 50. a 60. let.

Domov revoluce
Foto: archiv kavárny
Domov revoluce

Caffè Florian, Benátky

Nejstarší kavárnu v Evropě najdete na benátském Náměstí svatého Marka již od roku 1720. Bylo to jedno z prvních míst, kde dala popíjet italsky upražená káva, a také jedna z prvních kaváren, do které mohly chodit i ženy. Kuly se tu pikle proti francouzské a rakouské nadvládě. O pár let později, když už přítomnost dam v podniku nikoho nepohoršovala, si to tu oblíbili především umělci jako Andy Warhol, Jean Cocteau nebo Ernest Hemingway. Možná i proto, že je tu umělecký duch stále přítomen, není Florian jen kavárnou, ale i uměleckou líhní a galerií. Dodnes se tu pořádají živé koncerty, karnevaly nebo výstavy, a tak Florian patří k důležitým benátským místům kulturního vyžití. Přízemní radosti pak dodávají především cukráři, tou nejtypičtější sladkostí jsou sušenky Zalleti.

Čtěte dál