Utečte od každodenního ruchu do Amazonského pralesa

Vydejte se do Brazílie a zažijte atmosféru deštného pralesa, aniž byste museli opustit prostory svého domova, s pomocí zveřejněné audionahrávky Bernieho Krause.

Foto: Shutterstock

Mnoho z nás si již zvyklo na možnost vycestovat kdykoliv a kamkoliv. To se nyní ale razantně změnilo. O poznávání nových míst, zemí, umění a kultur ale nemusíme přijít úplně. Již jsme vám sestavili seznam kulturních zážitků z různých koutů světa, které jsou přístupné online, možné streamy divadelních představení, zhlédnutí dokumentu od módního domu Dior, který obsahuje záběry z velkolepé výstavy, nebo virtuální prohlídku Dubaje. Nyní však něco z trochu jiného soudku, kterým je příroda a objevování jejích krás, moci a vlivu na Zemi a nás samotné. 

Muzeum umění Cartier Fondation, založené v roce 1984, muselo své dveře v Paříži, jako další nejen kulturní instituce, zavřít. Mnoho z nich se však snaží lidem kulturní zážitky nahradit či přesunout do virtuální podoby a výjimkou není ani muzeum tohoto francouzského šperkařského domu. Až do 10. května zde měla probíhat doposud největší výstava Claudia Andujar, The Yanomami Struggle. Jedná se o fotografie zachycující dechberoucí momenty života jedné z největších brazilských domorodých skupin. Pokud jste ji před uzavřením nestihli navštívit, určitě si alespoň přečtěte více na oficiálních webových stránkách

Foto: archiv Cartier Fondation, Luc Boegly

Nově Cartier Fondation zveřejnila exkluzivní nahrávku od Bernieho Krause, který nahrává a archivuje zvuky přírody. Vlastní nahrávky i několik desítek let staré, které plánuje uschovat pro další generace. Bohužel je dost možné, že aktuální stav živočichů v přírodě se v následujících letech změní, a některé zvuky již nebude možné zachytit. Během více než 40 let se mu podařilo nahrát přes 5 000 hodin "hlasu" přírody, ve kterém můžeme slyšet kolem 15 000 druhů zvířat. 

Na základě aktuální situace se rozhodl "doplnit" výstavu "Claudia Andujar, The Yanomami Struggle" a její uzavření alespoň částečně vynahradit 60minutovou nahrávkou zvuku deštného pralesa v Amazonii. Zavede vás přímo do srdce tohoto ráje, kde je oblast domorodců Yanomami, které výstava zachycuje. Audio je navíc z roku 1990, takže máte možnost slyšet mnoho druhů zvířat, včetně těch, která dnes již bohužel v pralese nežijí. 

Pro více informací navštivte oficiální webové stránky Cartier Fondation

Čtěte dál