Utečte na chvíli od zmatků světa díky domácímu SPA

Stačí hodinka a je z vás nový člověk.

Foto: archiv Instagram @bazaaruk

Asi se všichni shodneme, že je docela náročné se teď necítit tak nějak všelijak. Jednou je to dobré, za chvíli na nás všechno padá. Jestli jste už taky pokusy o cvičení jógy každý den vyměnili za ležení na gauči a jediné vaše výlety jsou do kuchyně pro sklenici Nutelly, lahev vína a sušenky, nejste v tom sami. Situace je nyní zvláštní a cítit se podivně je úplně normální. 

Ani tak se ale chceme nechat vším semlít a úplně vybočit z našeho běžného stavu mysli. Proto jsme si vytvořili malý každodenní rituál, kdy jde všechno stranou. Ve zkratce, kdyby byl tento článek obrázkem, byla by to fotografie plochých, na sobě naskládaných kamenů s orchidejemi v pozadí. Protože i to je někdy potřeba, udělat si doma takové malé lázně a být trochu ezo. Prostě opravdovou chvilku pro sebe, nepřerušovanou bzučením telefonu. 

Tak si do ruky vezměte šálek heřmánkového čaje, tyhle drobnosti nám pomáhají udržet balanc

Všechno vypněte

Žádné úsporné režimy ani ztlumené zvonění. Zkuste na hodinku vypnout všechna elektronická zařízení - telefon, počítač, tablet - a úplně se odpojte od světa. Za tu chvilku vám nic neuteče a váš mozek si odpočine od přemíry všech podnětů. 

Aroma terapie

Vůně a pachy jsou důležité pro naši psychiku. Různé vůně máme spojené s různými zážitky, lidmi, chvílemi. My máme nejraději esenciální oleje nebo vonné spreje pro domácnost - citrusové vůně jsou skvělé na lepší náladu, levandule uklidňuje a vůně růže pomáhá s úzkostmi. Nebo si upečte plech sušenek či bábovku, to je přeci ta nejlepší vůně na světě. 

Atmosféra

Na ohni je něco zvláštně tajemného a uklidňujícího. Nejspíše je to pozůstatek z dob, kdy naši předci vysedávali po večerech okolo ohně a dojídali zbytky mamuta. Ale vážně, pohled na oheň je příjemný a uklidňující, tak si zapalte pár svíček, jen tak, pro atmosféru. Pokud je necháte hořet delší dobu, volte nejlépe neparfémované, aby vás z intenzivní a silné vůně nerozbolela hlava. 

Solná lampa

Pokud ještě doma máte solnou lampu, teď je čas ji zase začít používat. Tento zázrak, který na počátku milénia museli mít všichni, se opět vrací na scénu. Ať už do lampy dáváte svíčku, nebo v ní máte žárovku, určitě jí dejte opět šanci. Solné lampy prý čistí vzduch, zlepšují náladu, podporují soustředění a navíc krásně vypadají. 

Ztlumte světla

Zhasněte všechna jasná, modrá a příliš silná světla a nechte si zapnutou jen jednu lampičku a pár svíček. Modré světlo funguje na naše tělo jako budík, v přírodě se totiž přirozeně vyskytuje jen ráno. Večer patří tlumenému červenému světlu. 

Meditace

Že jsou pro vás meditace stále něco neuchopitelného a možná až příliš ezoterického? Abyste se do meditování ponořili, nemusíte hned umět techniky mnichů z indických ášramů. Stačí prostě jen v klidu sedět a snažit se na nic nemyslet. Nebo alespoň myslet na všechny hezké věci, na co se těšíte, co hezkého se vám stalo. Hlavně nic nevymýšlejte, neanalyzujte - prostě jen chvíli buďte. Všechno negativní pryč. 

No news is good news

Náš mozek má prý v nepříjemných chvílích, jako je tato, tendenci neustále vyhledávat nové informace. To ale na psychické pohodě moc nepřidává. Když se podíváte na zprávy jen ráno a večer, nic důležitého vám neunikne a budete mnohem víc v klidu. Ověřeno. Nemusíte totiž vědět vše. Opravdu. Hlavně žádné googlování před spaním. Jakmile se večer uklidníte, koukněte se na nějaký feel-good seriál a jděte spát.

Čtěte dál