Urychluje modré světlo stárnutí kůže?

Máme pro vás odpověď!

Foto: Shutterstock

Pokud se chcete vyhnout stárnutí kůže, odborníci tvrdí, že ochrana před paprsky UVA a UVB již nestačí, jelikož vyvíjející se výzkum potvrzuje, že modré světlo - vyzařované ze slunce a našich digitálních přístrojů - je také špatné pro naši pokožku.

Mileniálové kontrolují své mobilní telefony zhruba 150krát denně. Většina lidí tráví ve svém digitálním světě přibližně tři hodiny a 15 minut, přižemž 20 % uživatelů přesáhne více než čtyři a půl hodiny. Tato fakta poukazují na to, že se modrému světlu vystavujeme mnohem více jak samotnému slunci. Známý dermatolog Dr. Murad vysvětluje, že „čtyři osmihodinové pracovní dny strávené před obrazovkou nás vystavují stejnému množství energie jako 20 minut na přímém slunci“.

Co je nebezpečné na modrém světle? 

„Modré světlo (také označované jako vysoce energeticky viditelné nebo HEV světlo) představuje potenciální poškození kůže prostřednictvím generování volných radikálů," vysvětluje Dr. Williams, „ve studiích bylo prokázáno, že modré světlo vyvolává oxidační stres v živé kůži.“ To může přispět ke stárnutí kůže jako například UV záření, jak však upozorňuje Dr. Williams - „modré světlo má schopnost proniknout hlouběji do kůže ve srovnání se světlem UVA i UVB.“ V důsledku toho dochází ke ztrátě pevnosti a zvýšení viditelných čar.

Dalším způsobem, jak modré světlo může poškodit naši pokožku, je způsobování pigmentace. "Studie ukazují, že viditelné světlo může být také aktivnější při vyvolávání pigmentace ve srovnání s UV světlem," vysvětluje dermatolog. Modré světlo také narušuje kvalitu našeho spánku. "Pokud budeme například v noci vystaveni značnému množství modrého světla, bude pro nás obtížnější usnout," říká Dr. Williams. Modré světlo totiž ovlivňuje hladinu melatoninu, našeho spánkového hormonu.

Z estetického hlediska může modré světlo také poškozovat náš zrak. "Pokud jde o oči, existuje významný výzkum, který ukazuje, jak může být škodlivé nechráněné vystavení modrému světlu z našich obrazovek," potvrzuje bývalá novinářka Paula Begoun. Naše oči jsou přilepeny k našim obrazovkám (jako například právě teď) a výzkum prokázal, že to může mít za následek degeneraci našeho zraku.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Je všechno modré světlo špatné? 

„Výzkumy však ukázaly, že vystavení modrému světlu během dne má i pozitivní zdravotní přínosy, jako je zvýšení bdělosti a zlepšení nálady,“ tvrdí Dr. Pernodet.

Lidé trpící akné mohou využívat modré světlo v rámci ošetření pokožky, je to doporučeno mnoha profesionály, zabývajícími se péčí o pleť. Jak vysvětluje Begoun, „existuje výzkum, který ukazuje, že v malých dávkách je modré světlo účinnou terapií na určité kožní poruchy.“ Ale i tak existuje jen velmi málo výzkumů porovnávajících tyto účinky s účinky zlatých standardních přísad na akné: kyselina salicylová (BHA), benzoylperoxid a kyselina azelaová. Nicméně nelze ignorovat fakt, že je pro nás modré světlo spíše škodlivé.

Jak chránit pokožku před modrým světlem?

V dnešní době existují nejrůznější filtry na elektronická zařízení, které chrání před modrým světlem. Některé chytré telefony mají dokonce nastavení, které tlumí modré světlo ve prospěch žlutého světla - často se nazývá 'noční režim' nebo 'noční směna’. Pokud má váš telefon tuto funkci, používejte ji neustále jako skvělou metodu proti stárnutí a pro ochranu očí. Filtry proti modrému světlu mohou mít i čočky v dioptrických brýlích. Stejný filtr mají i kvalitní sluneční brýle.

Na pokožku mohou pomoci ale i tzv. topické antioxidanty, které se používají místně a tedy tam, kde chceme dosáhnout ochrany před modrým světlem. (Při konzumaci antioxidantů dochází v důsledku trávení k velkým ztrátám, proto je lepší obejít metabolismus a antioxidanty dostat přímo tam, kam potřebujeme.)

Pokud skutečně chcete předcházet předčasnému stárnutí pokožky, pak vám nezbyde nic jiného, než se začít chránit nejen před UVA a UVB zářením, ale i HEV zářením. Toho dosáhnete především s přípravky bohatými na vitamíny A (retinol), B, C a E.

Dnes již na trhu naleznete přípravky, jež mají přímo označení, že chrání pleť před působením modrého světla.

Pokud budete mít problém s výběrem, v galerii jsme si pro vás připravili výběr z velmi kvalitních a ozkoušených produktů, jež vás ochrání proti modrému světlu.

Čtěte dál