Uniknout, ale ne daleko? Lisabon je ideální

Portugalské hlavní město má zvláštní vlastnost vytrhnout vás ze všedního života, přestože jsou to jen tři hodiny letu.

Foto: Shutterstock

Myslím, že jediná věc, která Lisabonu oproti jiným evropským metropolím chybí, je rychlost každodenního života. Byznys, stres a kariéra, bez nichž si takový Londýn neumíme představit, tady prostě chybí. Nebo se s nimi alespoň v roli turisty nesetkáte.

V lecčem je Lisabon podobný Paříži. Například čtvrť Alfama vám určitě připomene Montmartre, jen odtud vidíte řeku Tejo, širokou tak, že si ji spletete s oceánem. Lisabon je mladé město s mladou uvolněnou atmosférou. Určitě nevynechejte LX factory, což je lepší a mnohem větší Vnitroblock plný obchůdků s módou a designem, ale také bister, kde si dáte vše od bulguru po hotdog.

Foto: Zdenka Tomis

Stavte se tu třeba cestou do Belému, čtvrti rozkládající se na samém břehu Teja. Právě tady je slavná stavba muzea Maat, jejíž autorkou je Amanda Levete. Je tu hezky, počkejte si na západ slunce. Téměř na konci promenády je krásná Belémská věž z 16. století (prosím vás, nestůjte tu nesmyslnou frontu, abyste se podívali dovnitř).

Dohlížet tu na vás bude majestátní most Ponte de 25. Abrilpostavený podle slavného Golden Gate v San Franiscu. Nad druhým břehem se pak tyčí velká socha Ježíše okopírovaná od toho z Ria de Janeira. Neptejte se mě na smysl. Možná nějaký je, ale nevím, jestli ho chci znát.

Foto: Zdenka Tomis

Holčičími instaspoty jsou kavárny Nikolau nebo Amélie. Jděte sem mimo špičku, během snídaní a obědů je totiž dost možné, že si nesednete. Opravdu kouzelné jsou zahrady paláce Fronteira, o kterém se říká, že je nejhezčí stavbou Portugalska.

Já jsem bydlela v krásném hotelu Altis Avenida, který stojí přímo na náměstí Praça dos Restauradoresv samém centru města. Z okna vidíte Národní divadlo a krásnou budovu nádraží Rossio. Stavte se sem aspoň na oběd nebo večeři - v sedmém patře je totiž restaurace s výhledem na celé město, včetně kouzelného Hradu sv. Jiří, který se tyčí na jednom z kopců, z nichž se Lisabon skládá (choďte pěšky, posílíte zadek!).

Foto: Zdenka Tomis

Kdybyste si ale náhodou chtěli cestu přece jen zkrátit, z hotelu je to asi pět kroků na metro Restauradores. Městská doprava je tu opravdu levná a rychlá a patří do ní i vlaky. Zajeďte si na výlet k moři do Cascais nebo Sintry, kde je krásná příroda. Po městě se můžete pohybovat i typickými žlutými tramvajemi, které bývají přeplněné, ale ve starých uličkách vám můžou pomoct.

Ať už si ale vytvoříte jakýkoli plán, myslím, že stejně jako já zjistíte, že ze všeho nejlepší je jen tak a bez cíle se toulat městem, zatočit mimo hlavní ulice a vychutnávat si roztomilé uličky plné tradičních barevných kachliček.

Foto: Zdenka Tomis

Čtěte dál