Unikátní výstava Salvadora Dalího míří do Paříže

Multimediální výstava španělského mistra míří z Baux-de-Provence do Paříže, kde bude k vidění od 12. února 2021 až do 2. ledna 2022.

Foto: archiv Culturespaces / Nuit de Chine, web Carrieres-lumieres.com

Ačkoliv nás teď v Praze nečeká moc příležitostí, kdy bychom si mohli užít kulturní zážitky, v blízké budoucnosti se máme na co těšit, a to konkrétně v Paříži. Kromě již zmiňované výstavy Coco Chanel se v L'Atelier des Lumières bude konat digitální výstava jedinečného umělce a surrealistického mistra Salvadora Dalího, kdy jeho díla ožijí díky speciálním projekcím a efektům.

Dalí a Floydi

Výstava s názvem „Dalí: The Endless Enigma" putuje z Carrières de Lumières v Baux-de-Provence, kde shrnula více než šedesát let kariéry tohoto katalánského mistra. Uvidíte například jeho surrealistické a metafyzické krajiny, proslulý knír nebo jeho múzu a manželku Galu Dalí. Zároveň budete moci nahlédnout do jeho světa pomocí maleb, kreseb, nebo fotografie, ale také například sochami, rytinami, filmy a archivními snímky. Nebudou chybět ani jeho nejznámější díla jako Persistence paměti s „tekoucími hodinami“ nebo Pokušení svatého Antonína.

Výstava bude představena v L'Atelier des Lumières přesně po skončení výstavy věnované Monetovi, Renoirovi, Chagallovi a dalším významným impresionistům. K vidění budou různá období Dalího práce, od jeho počátečních impresionistických a kubistických děl, až po mystickou tvorbu s náboženskou tématikou a jeho práci s divadlem, fotografií a kinem. 

Celá digitální výstava bude zároveň doprovázena hudbou skupiny Pink Floyd. Dalího pestré barvy a objemné formy budou na stěnách promítány za zvuku skladeb z legendárních alb jako jsou například „The Dark Side of the Moon” a „The Wall”. Retrospektivní výstava v kombinaci s legendární hudbou šedesátých let provede návštěvníky tajuplným světem Dalího, který zůstává záhadou. 

Podívejte se s námi na fotky z proběhlé výstavy v Baux-de-Provence.

Čtěte dál