Umíte to s tvářenkou?

Klíčová součást make-up rutiny umí neuvěřitelně pomoct, ale také pořádně zavařit. Porozumění si s tvářenkou totiž není samo sebou.

Foto: Shutterstock

Ani make-up a často ani řasenka nebývají na prvních příčkách, jakmile se zeptáte známých tváří na jejich trik, jak vypadat okamžitě svěže a odpočatě (i když je realita úplně jinde). Bez zaváhání zmíní tvářenku. A to samé potvrdí i většina vizážistů, kteří považují růž na tváře za bezpečně nejdůležitější součást líčení.

Pokud jste tedy doposud této šmince nepřikládali extra význam, je načase změnit názor. Hned vám také přiblížíme proč.

Tvářenka umí nejenom příznivěji zvýraznit a vytvarovat rysy, ale bez čekání přihraje i zdravější, svěžejší a odpočatější vzhled. To vše ale pouze v ideálním případě, tzn. se správným odstínem, optimální texturou a náležitým způsobem nanesení.

Podle čeho vybírat?

Na objevení nejslušivějšího odstínu bohužel neexistuje jednoznačná šablona. Ideál se musí chvilku hledat a zkoušet. Obecně se dá řídit přirozeným tónem rtů nebo pak kombinací barvy vlasů a odstínu pleti. Blondýnkám proto nejspíše sedne světlejší růžová či jemně korálová, zatímco brunety souzní s tmavě červenými, popřípadě se zlatavě hnědými tóny.

U textur se můžete zase řídit typem pleti a také efektem, kterého chcete docílit. Pudrová růž bude více vyhovovat mastnější nebo smíšené pokožce, jež potřebuje zmatňovat. Naopak krémová konzistence může prospět suššímu typu pleti, kterému dodá šťavnatý náboj a navíc dokáže působit naprosto přirozeně. Tekutá tvářenka je velmi podobný případ, nejvíce si však porozumí s bezproblémovou, mladší pletí.

Jak na to? 

Při nanášení je důležité brát ohled na základ, na který se zdravíčko aplikuje. Protože na přepudrovaný obličej nelze - bez zflekatění - rozprostřít jinou texturu nežli právě pudrovou. Na krémový podklad jde bez obav použít stejný druh, eventuálně i tekutá konzistence, ale pudrová už je s rizikem.

S tím samozřejmě souvisí i to, jakým „nástrojem“ nanášet. K pudrovému zdravíčku je dobré mít speciální zkosený štětec, ke krémovému houbičku, jaká se používá na make-up, a u tekutého si vystačíte s prsty, s nimiž docílíte asi nejpřirozenějšího výsledku. Zásada z nejdůležitějších totiž je, aby byla barva vždy dobře, a hlavně do ztracena zapracovaná do pleti. Žádné ostré linie se neomlouvají!

Umístění dělá divy 

Platí sice, že tvářenka patří tam, kde zčervenáte, když se na chvilku předkloníte, jenomže pokud chcete, aby vám růž trochu pomohla a rysům obličeje zalichotila, není třeba se držet pouze v tomto vymezeném prostoru. Můžete zlehka zamířit i pod jablíčka lícních kostí a pokračovat klidně až ke spánkům. Vše opět záleží na tvaru obličeje. Kulatým a hranatým tvářím více sluší, když jde linie šikmo vzhůru, útlejšímu obličeji zase prospívá spíše vodorovný směr.

U zdravíček s rozjasňujícími částečkami pamatujte, že prozářením k této partii daleko více upoutáte. Proto, pokud byste ráda ukryla některé nedokonalosti nebo vrásky, třpytivých efektů se raději vzdejte. Další tvarování obličeje (např. zvýraznění prohlubní pod lícními kostmi nebo hrany spodní čelisti) už přenechte konturujícím pudrům.

Tipy a triky: 

Pokud to s množstvím (pudrové) tvářenky náhodou přeženete, přetřete místo čistým štětcem, popřípadě zmírněte vrstvičkou pudru.

Nanesete-li stejné (krémové) zdravíčko i na rty, popřípadě na oční víčka, look tím dokonale sjednotíte.

Pudrovou tvářenku můžete šikovně využít i pro matný finiš rtěnky. Chce to jen, aby bylo obojí přibližně ve stejném odstínu.

Čtěte dál