Umění se přijmout

Přijmout se, znamená osvobodit se. Říká se to lehko, ale jak na to!?

Foto: Matěj Paprčiak

Dlouho jsem na toto téma polemizovala. Cítila jsem, že se nedokážu uvolnit. A pak mě to trklo… Osvobodit se musím nejprve (vlastně především) sama od sebe! Až poté se mohu osvobodit od svého okolí. Přestat se už konečně vnímat prostřednictvím jiných lidí a začít se vnímat skrze sebe sama! Nevnímat se očima, nýbrž srdcem. Vcítit se sama do sebe, a nechat se prostoupit svým vnitřním já. Dovolit si být sama sebou. Naslouchat své vnitřní ženě. Dovolit si být taková jaká cítím, že chci být…

Foto: Matěj Paprčiak

Jediný člověk co nás brzdí jsme my sami říkám si. Kdo v nás může věřit, když si nevěříme my? Jsem taková jaká jsem a nebudu jiná. Pouze tehdy, rozhodnu-li se tak Já sama. Já jsem ten, kdo určuje a nikdy tomu nesmí být jinak. Já si zvolila být taková jaká jsem, nebo lepší!


Moje motto je: “Jediný člověk, se kterým by ses měla srovnávat, jsi ty sama včera.”

Až teď si uvědomuji, kolik času jsem promarnila tím, že jsem se trápila a nebyla sama s sebou. Kolik času jsem chtěla být tou, kterou se teď postupem času stávám. Kolik času jsem strávila tím, že jsem šmejdila po internetu a koukala co kdo dělá, srovnávala se s úspěchy jiných a utápěla se v pocitu, že nedělám to, co dělají oni.

Sociální sítě nám velmi často předkládají nějaký životní styl. Projíždíme si posty úspěšné fashion blogerky a říkáme si: “To je ono! Ta to v životě vyhrála!”  Na profilu vidíme samé luxusní destinace, krásný manžel, děti jako z katalogu… O designérských outfitech vymazlených do posledního detailu ani nemluvě… Propadáme depresi a lapáme po dechu. O tom, že sociální sítě většinou nemají na naší psychiku ten nejlepší vliv, už byla sepsána kdejaká studie. Víme, že to co vidíme nemusí být reálné, jsme poučeni, že nic není jak se zdá… A stejně nám to nedá se s tím, co vidíme, nesrovnávat.

Foto: Matěj Paprčiak

Instagram je dobrý sluha ale špatný pán. Tolik hodin, které tam na něm můžeme promarnit. Tolik inspirace, jenž se změní v psychické týrání. Žijeme v době, kdy se hodnotíme podle lajků u našich příspěvků.

Žijeme v době, kdy potřebujeme schválení od ostatních, že to jak vypadáme a jak se prezentujeme je “oukej”.

Až potom tomu začneme věřit my sami. Když jsme se sebou nespokojeni a chceme se změnit, první co nás napadá je: “Co si o tom pomyslí ostatní?!” nebo “Jak mě teď mé okolí příjme?”

Skoro by se dalo říci, že jsme si sami na sebe upletli bič. Od všudypřítomného virtuálního světa je těžké se odpoutat. Jak máme být sami sebou, když jsme pořád pod drobnohledem sociálních sítí? “Tak to tam jednoduše nepostuj…” zní mi v uších. No jo, ale i když já úspěšně podstoupím nějaký ten offline detox, jak zabránit tomu, aby mojí fotku postnul někdo jiný?! A jak to tak bývá, to co postují o nás ostatní je většinou méně lichotivé, než to co postujeme my sami. Zamyslete se teď na chvilku se mnou… Kdo z vás je tak trochu otrokem své vlastní autocenzury?! Já určitě ano… Nebo jsem alespoň do nedávna byla. Ale protože bych musela být hotová z každé fotky, která vyjde někde v bulváru (a to tam naštěstí tak často zase nejsem) musela jsem si říct, tak dost! Pokud budu takto přemýšlet, moje mysl svobodná nebude nikdy!

Myslím, že sama sebou jsem se začala cítit v momentě, kdy jsem se začala méně prožívat a víc si ze sebe dělat legraci. Člověk se totiž musí umět vzít na milost. Ano každý z nás je s něčím nespokojený. Chtěly bychom delší nohy, rovný vlasy, kudrnatý vlasy, černý vlasy, blond vasy, hustý obočí, malý obočí menší nosy a větší pusy. Chtěly bychom to či ono… A ať máme co máme, nejsme spokojené. A v tom to právě je! Klíč je v tom, naučit se pracovat s tím co mám. Pracovat na sobě, podpořit to dobré a zbavovat se špatného!

Nikdy nebudeme perfektní!

Perfektní je nereálný koncept. A podléhat mu nevede k ničemu dobrému… Vede to k sebe trýznění a depresi.

Okolí mě může soudit může mě i odsoudit, ale to je tak celé. Já se musím rozhodnout nebrat si to do sebe a svou sílu a energii věnovat sama sobě! Buď svá! Věř si! Hledej se a nepřestávej se ptát sama sebe, kým chceš být a tím se staň! Prostě a jednoduše #mejserada ,

Karolina

 

Čtěte dál