Umění a Šampaňské: Yayoi Kusama spojila síly s Veuve Clicquot

Když spolupracuje nejznámější japonská umělkyně s francouzskou firmou na šampaňské, dějí se kouzelné věci.

Foto: archiv VEUVE CLICQUOT

Umělkyně Yayoi Kusama má 91 let a přes 60 let sklízí slávu za své výtvory. Celosvětově je známá především pro své zrcadlové místnosti, na které je většinou dlouhá čekací doba. Dále jste o ní mohli slyšet díky její kolaboraci s francouzským módním domem Louis Vuitton. Tento rok spojila síly se značkou šampaňského Veuve Clicquot, která Kusamu oslovila ke spolupráci na obalu jejich nového vintage šampaňského, La Grande Madame 2012, které bude dostupné od října. 

Foto: archiv VEUVE CLICQUOT

Výsledek spolupráce můžete vidět například na obalu krabice, do které se La Grande Dame bude dávat. Motiv květiny navrhla Kusama speciálně pro Veuve Clicquot a k dostání bude sto lahví, které bude ručně malovat přímo samotná umělkyně. Cena se odhaduje na $195. Krom flašky a krabice vytvořila Kusama také sochu s názvem My Heart That Blooms in the Darkness of Night, která se bude nabízet VIP klientům za $30 000.

Foto: archiv VEUVE CLICQUOT

„Yayoi Kusama zdobí svými ikonickými symboly krabici a lahev La Grande Dame 2012. Opulentní květina symbolizuje vitální energii, lásku a oslavu života. Puntíky, podpisové vzory Yayoi Kusamy, byly přepracovány na bublinky šampaňského, aby ztělesňovaly La Grande Dame 2012,” uvedl šampaňský dům ve svém prohlášení.

Spolupráce je také poctou velkolepé dámě, paní Clicquot, která spustila revoluci ve světě šampaňského, a to jako jedna z mála podnikatelek své doby. Narodila se v roce 1777 ve významné francouzské rodině, poté se provdala za Françoise Clicquota, syna zakladatele Maison Clicquota. V době, kdy ženy neměly právo pracovat či dokonce mít bankovní účet, se odvážila převzít vedení společnosti ve věku dvaceti sedmi let v důsledku předčasné smrti jejího manžela. Jako majitelka představila Clicquot mnoho nových technik, včetně vytvoření prvního známého ročníku v roce 1810, prvního známého směsného růžového v roce 1818 a designu láhve Maubeuge, kterou dodnes používá většina domů se šampaňským.

Zároveň to není poprvé, co se Kusama inspirovala Madame Clicquot. Na aukci v Tokiu v roce 2006 umělkyně vdechla nový život původnímu portrétu Clicquot tím, že jej ozdobila svými puntíky.

Foto: archiv Yayoi Kusama

Čtěte dál