Udržitelnost a sportovní oblečení

Na pomalou a odpovědnou módu si pomalu zvykáme. Nakupujeme častěji v second handech a dáváme přednost přírodním materiálům. Jak je to ale u sportovního oblečení?

Foto: archiv značky

Když se podíváme na cedulky na našich legínách a topech, nejčastěji si přečteme, že jsou složené z polyesteru nebo elastanu. Má to svůj důvod -  takové funkční oblečení rychle schne, navíc si zachovává při pohybu pružnost a tvar. Jenže polyester nepatří mezi přírodní, a už vůbec ne udržitelné materiály. Vyrábí se z ropy a při tom také vzniká spousta negativních externalit. Jak mít tedy z nákupu sportovních kousků lepší pocit a přitom kupovat opravdu funkční oblečení? 

Zaměřte se na udržitelnější materiály

Směsi z přírodních a umělých vláken v sobě dokáží kombinovat vlastnosti obou skupin. Mohou rychle schnout, tak i dýchat na těle, a dohromady tak tvoří funkční materiál, který za sebou nechává menší ekologickou stopu. Skvěle se osvědčil materiál s podílem bambusových vláken. Bambus rychle roste, není náročný na přírodní zdroje a při jeho pěstování se nepoužívají chemická hnojiva. Snadno také odvádí pot a materiál z něj vyrobený eliminuje výskyt bakterií a pach. 

Pro výrobu funkčního oblečení a hlavně prádla se používá merino vlna. Tu sice znáte ze zimních svetrů, ale najdete ji právě i u sportovního oblečení. Je hebká na dotek, má super termoregulační vlastnosti, vysokou prodyšnost, odvádí pot, je antibakteriální a vhodná i pro alergiky. 

Z nových možností se začíná u sportovního oblečení využívat recyklovaný polyester. Ten se většinou vyrábí z recyklovaných plastových lahví a díky opětovnému použití se tak při výrobě vláken používá méně energie. Narazit můžete také na Econyl, který se vyrábí z plastového odpadu a rybářských sítí.

Velkým pokrokem v materiálech jsou vlákna Tencelu (Lyocellu). Vyrábí se ze dřeva, a to nejčastěji z buku, břízy, eukalyptu nebo smrku, ale vznikají za použití chemikálií. Celý proces výroby je uzavřený, recykluje se jak použitá voda, tak i chemikálie. Je prodyšný, měkký, příjemný na těle a dobře absorbuje vlhkost. 

Foto: archiv značky

České značky

Stejně jako u potravin, podporou lokálních značek omezujete emise z dopravy, které vznikají při dovážení a převážení materiálů a výrobků. Proto sledujte, kde je daný kousek vyrobený. Z českých značek se podívejte na minimalistické střihy a barvy od We move nebo novou značku Kinoko, která hned nabízí hned několik různých střihů a jejich legíny jsou extra příjemné na těle. 

Z druhé ruky

Víte, že sportovní oblečení najdete i v second handech? V Textilhouse mají vždy alespoň jeden štendr se sportovními tílky, legínami, bundami i podprsenkami. Podívejte se tam, třeba objevíte právě to, co hledáte. 

Méně je více

Když už nakupujete nové oblečení na sport, rozmýšlejte se dobře nad druhem sportu. Zamyslete se nad využitím vybíraného oblečení a nezapomeňte především na správnou velikost a dobře padnoucí střih. Minimalistické střihy a jednoduché barvy rozhodně využijete častěji než oblečení s křiklavými barvami a všemožnými pruhy. Takové kousky pak zapojíte mnohem snadněji i do svého běžného šatníku nebo třeba na procházky a jiné outdoorové aktivity. Funguje to stejně jako u klasického oblečení - čím více ho nosíte, tím menší jsou jeho náklady na pořízení a tím se stává udržitelnějším.

Perte více eko

Používejte na praní nejen sportovního oblečení eko prací prostředky. Šetříte tak více přírodu. Při každém praní se z umělých vláken uvolňují mikročástice plastů, které se pak dostávají do odpadních vod a přes naše řeky nakonec do moří. Používejte při praní sportovních kousků speciální prací sáček a omezíte množství uvolněných částic. Oblečení nemusíte prát po každém sportu. Pokud se moc nezpotíte, zkuste ho nechat vyvětrat do druhého dne. Někdy postačí použít antibakteriální sprej.

Značky, které nás baví svým přístupem

Kromě již zmíněné české značky We move, která šije v Česku z českých materiálů, doporučujeme Filippa K původem ze Švédska, kde objevíte minimalistické střihy a kvalitní materiály. Ve Freshlabels najdete mezi udržitelnými značkami např. Patagonia nebo boty od Veja. Z organické bavlny vyrábí sportovní oblečení značka People Tree, Girlfriend Collective, Athleta, nebo Organic Basic případně vyrábí z recyklovaných materiálů. 

Čtěte dál