Tyhle kultovní filmy slaví letos výročí. Viděli jste je všechny?

Přinášíme seznam snímků, které by měl vidět každý pořádný filmový fanoušek.

Připadáte si staří? Tak počkejte, až se podíváte na následující seznam slavných filmů, od jejichž uvedení uběhla již pěkná řádka let.

10 let

V roce 2009 do kin vstoupilo hned několik filmů, na které se nedá jen tak zapomenout. Tarantino představil své Hanebné pancharty. Poprvé jsme viděli jeden z nejpřesnějších snímků o vztazích 500 dní se Summer a pravidla počítačově animovaných filmů změnil Cameronův Avatar.

Hanebný pancharti, foto: archiv

15 let

Před patnácti lety se na sebe pokoušeli zapomenout Jim Carrey a Kate Winslet v dojemném filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Režisér M. Night Shyamalan všechny šokoval svým neobvyklým thrillerem Vesnice a Clint Eastwood nás dojal boxerským dramatem Million Dollar Baby s Hilary Swank v hlavní roli, za něž získal rovné čtyři Oscary. Malé i velké diváky rozesmáli Úžasňákovi, kteří se nedávno dočkali druhého dílu. 

Million Dollar Baby, foto: archiv

20 let

Řada našich čtenářů v roce 1999 ještě nebyla na světě, a tak jim připomeneme, že v ten rok vzniklo hned několik kultovních snímků. Za všechny jmenujme Matrix, který se řadí k nejzásadnějším filmům moderní filmové historie. Že se skvělý hororový snímek dá natočit i za pár peněz a bez velkých efektů, dokázala Záhada Blair Witch a dodnes nám z některých scén naskakuje husí kůže. Do kin také vstoupilo poslední dílo Stanleyho Kubricka známější pod svým anglickým názvem Eyes Wide Shut, v němž září Tom Cruise po boku (své ještě tehdy manželky) Nicole Kidman. Byl to vůbec plodný rok, a tak by vám na watchlistu určitě neměl chybět ani následující: Americká krása, Klub rváčů a Talentovaný pan Ripley.

Matrix, foto: archiv

25 let

Některé filmy nestárnou ani po čtvrt století. Než vyrazíte do kina na nového, počítačového Lvího krále, podívejte se na jeho původní animovanou verzi. Forresta Gumpa jistě všichni viděli nejméně dvakrát, ale pro jistotu ho zmíníme. Před pětadvaceti lety mělo premiéru Vykoupení z věznice Shawshank, které je podle filmových anket považováno za nejlepší film všech dob. A těžko se tomu věří, ale stejně staré je i Pulp Fiction! “Zead’s dead, baby. Zead’s dead.” Tak pěknou podívanou!

Pulp Fiction, foto: archiv

Čtěte dál