Týden módy Haute Couture se konal historicky poprvé on-line

Krátké filmy, hudební videa, ilustrace a další kreativní formy prezentace nejdelikátnější tvorby módních domů.

Foto: archiv Dior

Vzhledem ke stále probíhající koronavirové pandemii probíhal celý couture týden pro podzim a zimu 2020 pouze skrze online streaming. Tedy to, co bylo dříve pouze pro vyvolené a zasvěcené jedince, kteří mohli exkluzivně nahlédnout do živých fantazií tvůrců nejvěhlasnějších módních ateliérů, mohl nyní vidět každý z „první řady”. Třeba z kavárny nebo od svého pracovního stolu. Nabízí se mnoho otázek, zda má tato forma prezentace šatů, které si může dovolit jen hrstka lidí na světě, smysl. A jestli je toto dlouhodobě možné. Přeci jen celá ta atmosféra prezentací, kdy se v deset dopoledne před zahájením show sejde publikum složené ze známých tváří a odborníků, oblečených do večerní róby, má své kouzlo. Na druhou stranu nutno říci, že nová forma prezentace také otevírá možnosti kreativitě. Někteří, jako Schiaparelli, zvolili formu módních náčrtů, kterou doplnili videem ze zákulisí, Ralph & Russo přišli s prvním avatarem. A jak se této výzvy zhostili ostatní? 

Giambattista Valli

Navazuje na svou předchozí tvorbu, která je pro něj typická, a to jsou kaskádové a velkolepě střižené barevné šaty z tylu. Kolekcí vzdává hold „La Ville Lumière” (Městu světel). 

Alexandre Vauthier

Svou kolekci nechal nafotit v Paříži, ale i Hamptonu a pojal ji jako módní editorial. „Byl to moment svobody, zcela bez pravidel” vyjádřil se pro server WWD. 

Chanel

Módní dům Chanel představil v pořadí třetí couture kolekci pod vedením Virginie Viard. Ta letošní je o punkové princezně, která vychází z „”Le Palace” za úsvitu. Tato kolekce je, na rozdíl od té minulé, odkazem spíš Karlu Lagerfeldovi než Gabrielle Chanel. Součástí prezentace je i krásné video, které natočil Mikael Jansson. 

Stéphane Rolland

Pro Haute Couture kolekci 2020 se Stéphane Rolland nechal inspirovat střihem kokonu a tématem „ochraného obalu”. Předvedl ji formou lookbooku a stylizované scény focení v ateliéru. 

Viktor & Rolf

Exavantgarní duo z Amsterdamu svou kolekcí Change reflektuje aktuální dění a emoce s ním spojené. Od strachů a obav až po lásku a naději. 

Dior

Francouzský módní dům Dior zvolil pro svou nejnovější couture kolekci vyprávění skrze překrásný pohádkově snový film Le Mythe Dior. Sleduje cestu domu pro panenky neboli kufru plného miniaturních verzí couture šatů, jak prochází lesem a objevuje ho skupinka lesních nymf, na kterých róby můžete později vidět v životní velikosti. Velmi vydařené jsou i doprovodné lookbookové fotky na figuríně a užít si můžete rozhovor ze zákulisí s kreativní ředitelkou Mariou Grazií Chiuri. 

Ralph & Russo

Britské duo, které obléká Meghan Markle nebo Angelinu Jolie, se rozhodlo využít pro tuto příležitost moderní technologie a pro svou online show vytvořili vlastní avatarku. Vedle toho zveřejnilo také doplňující kresby. „Mám dojem, že v období změn, jako je tato, je důležité nejenom vyvíjet, ale také být inovativní” vyjádřila se v rozhovoru Tamara Ralph. 

Iris van Herpen

Tato módní návrhářka z Nizozemska představila kolekci Transmotion formou bílých šatů z hedvábné organzy, které svými proměnami symbolizují nový růst a regeneraci. 

Balmain

Balmain v čele s Olivierem Rousteingem se vydal na cestu po řece Seině a svou dvouhodinovou extravagantní show vysílal například na TikToku. Skvělý nápad podpořilo fantastické počasí, ale zklamala technologie. 

Schiaparelli

Svou prezentaci odložila až do prosince, kdy ji chce v Los Angeles představit živému publiku. Prozatím však módní dům sdílí alespoň video, kde kreativní ředitel Daniel Roseberry kreslí své návrhy během karantény v New Yorku. 

Roland van der Kemp

Tento rodák z Amsterodamu, nepřestává překvapovat svou kreativitou. Svou couture kolekci pojal kompletně jako udržitelnou. Všechny modely byly vytvořeny z kousků z předchozích kolekcí a osm doprovodných videí bylo genderově oproštěno, oslavovalo samotný život. Celou řadu provází estetika osmdesátých let. 

Čtěte dál