Ty nejkrásnější filmy o ženském přátelství

Protože to je téma, které si zaslouží tisíce filmových zpracování.

Foto:  Moviestore/REX/Shutterstock

Frances Ha

Herečku, scénáristku a režisérku Gretu Gerwig obdivuje od minulého roku celý filmový svět – to ona je autorkou scénáře i režisérkou kritiky i diváky oceňovaného filmu Lady Bird. Ale ještě před tímto úspěchem se Greta spolupodílela na několika scénářích, mimo jiné také ke snímku Frances Ha (2012, režie Noah Baumbach). Tento film si vydobyl kultovní status díky svému uvěřitelnému vykreslení toho období života, které je tak těžko uchopitelné a ve filmech často nerealisticky vyumělkované – a to jsou první roky dospělosti. Frances Ha je příběh o přátelství, o všech jeho rovinách, nepřikrášlený, věrohodný. Černobílá kamera nám postupně odkrývá vztah dvou kamarádek, bezstarostné a spontánní Frances (Greta Gerwig) a zdrženlivější realistky Sophie (Mickey Sumner). Co snímek Frances Ha odlišuje od filmů s podobnou tematikou, je pojetí přátelství, které je přirovnáno k romantickému, partnerskému vztahu. Frances a Sophie si jsou velmi blízké, navzájem oddané, vědí o sobě všechno. Ale když se do vztahu dvou dostane někdo třetí, přichází problémy. Kamarádské souznění začne skřípat ve chvíli, kdy Sophiin nezávazný partnerský vztah přeroste ve vážný. Tvůrci snímku ale nesouhlasí s všeobecně uznávanou normou, kdy je partnerství stavěno nad přátelství. To pravé, hluboké přátelství totiž může být jako love story. Jako silná a nesmrtelná love story.

Foto:  Augustas Quirk/Magnolia/Duplass Brothers Prods./Kobal/REX/Shutterstock

Tangerine

Snímek Tangerine (2015) režiséra Seana Bakera (autora hitu The Florida Project) se odehrává na odvrácené straně Los Angeles. Drsné, ošuntělé prostředí je v kontrastu s křiklavou barevností kamery, která přímo volá po pozornosti. O to více překvapí, že byl celý snímek natáčený na iPhone. Děj zachycuje den v životě transgenderové prostitutky Sin-Dee (Kitana Kiki Rodriguez), která zjistí, že ji její přítel/pasák Chester podvádí s cisgender ženou. Alexandra (Mya Taylor), další z Chesterových trans prostitutek, slíbí své nejlepší kamarádce Sin-Dee, že ji podpoří v jejím rozhodnutí pomstít se. Má ale jednu podmínku: Vše se vyřeší bez zbytečných dramat… Bez dramat se ale situace rozhodně neobejde a my sledujeme hlavní protagonistky, jak se potloukají po nepřikrášlených ulicích losangeleské čtvrti Downtown. Tempo snímku je umocněno ráznými beaty soundtracku a rychlým spádem slangu ulice. Přátelství Sin-Dee a Alexandry je spíše lehkovážné, kam vítr, tam plášť, a to až do té doby, než je v průběhu velkého konfliktu podrobeno zkoušce…

Foto:  Vincent/Kobal/REX/Shutterstock

Whip It

Je možné najít si nové přátele a zároveň zůstat v kontaktu se starými? To je problém, kterému musí čelit sedmnáctiletá Bliss (Ellen Page) v režijním debutu Drew Barrymore. A nejen tomu – dále se musí potýkat se svojí agresivně ambiciózní matkou a atmosférou texaského maloměsta. Proti tomu všemu se Bliss vzbouří tak, že se přihlásí do roller derby týmu. Je to její forma úniku, ale také nechtěné odcizení se své dlouholeté nejlepší kamarádce. Ženský roller derby tým, ke kterému se Bliss přidá, může na první pohled v dresech z mini sukní působit dívčím dojmem, ale jejich postoj a týmový duch se vzpírá všem tradičním genderovým předsudkům. Hned jak se závodnice dostanou na dráhu, stávají se nemilosrdnými. O to více vynikne fakt, jak se o sebe všechny navzájem starají, jejich pospolitost je až hmatatelná. Skrze sílu sportu se Bliss naučí stát si za svým, získá sebevědomí a odvahu a dokonce se jí podaří uvést v soulad dvě na první pohled nesourodé skupiny přátel.

Čtěte dál