Tvůrce snů, Christian Dior

Skutečné klenoty z archivu módního domu znovu k vidění.

Muzeum Victoria & Albert (zkráceně V&A), které se zaměřuje na aplikované a dekorativní umění, včera světu představilo dlouho očekávanou výstavu nazvanou Christian Dior: Designer of Dreams. Na včerejší slavnostní vernisáž přijali pozvání hosté z celého světa, včetně šéfredaktorky české edice Harper's Bazaar, Nory Grundové.

Pro veřejnost se dveře expozice otevřenou poprvé tuto sobotu 2. února. Návštěvníci se mohou těšit na více jak 500 modelů včetně 200 ručně vytvořených, krejčovsky dokonalých rób s přídomkem haute couture. Výstava reflektuje celou historii značky od založení ateliéru v roce 1947 do současnosti. Historicky největší expozice o odkazu Christiana Diora nabídne a 60 % exponátů více jak výstava v Paříží nazvaná Christian Dior: Couturier du Reve.

K unikátním kusům výstavy patří šaty, jež patřily Její královské Výsosti princezně Margaret, mladší sestře královny Alžběty II. Šaty pro princeznu vytvořil sám Christian Dior u příležitosti jejích 21. narozenin. Právě tyto šat oblékla nejen na narozeninovou party v roce 1951, ale nechala se v nich zvěčnit i na oficiální portrét, jež zachytil fotograf Cecil Beaton.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

„Christian Dior v roce 1947 navždy změnil tvář módy. Jeho New Look přetvořildefinici ženské siluety a oživil válkou zbídačená pařížský módní průmysl. Dnes, více jak sedmdesát let poté, co založil vlastní ateliér, touto výstavou oslavujeme a upevňujeme vřelý vztah Británie a domu Dior,“ říká Oriole Cullen, kurátorka muzea V&A.

Výstava obsahuje kromě historických modelů i šaty z nedávné minulosti, například oscarovou róbu pro Jennifer Lawrence. Stejně tak nechybí ani historické artefakty z majetku samotného Christiana Diora jako jeho osobní předměty, doplňky, módní fotografie, filmové materiály, vintage parfémy, původní make-up, či ilustrace.

 

Přijměte pozvání na jednu z nejkrásnějších výstav současnosti.

Čtěte dál